Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
17x
Jedná se o lišejníky, což je zvláštní skupina hub vyznačující se symbiotickým vztahem s řasou či sinicí. Na snímku je hned několik druhů.
Malá žlutá apothecia (tedy drobné plodničky připomínající nahoru vydutý hrníček) - pravděpodobně svícníček vápnomilný (Candelariella aurella), oranžová stélka uprostřed - terčník pohledný (Xanthoria elegans), nahloučená apothecia s bílým okrajem vpravo a částečně i vlevo na fotografii - misnička roztroušená (Lecanora dispersa agg).
Za pozornost stojí zejména oranžový terčník: vyskytuje se celosvětově a může růst od přímořských oblastí až po nejvyšších hor. Tento druh byl využit při experimentech probíhajících na ISS simulujících podmínky na Marsu a prokázal vysokou odolnost: po vystavení po dobu 18 měsíců vesmírným podmínkám (mimo ISS) byla většina fotobiontů (=řasového partnera) i mykobiontů (=houbového partnera) životaschopných. Více zde: https://www.cambridge.
O lišejnících jsme v minulosti psali zde: https://www.prirodovedci.cz/biolog/clanky/nejdrsnejsi-z-nejdrsnejsich-lisejniky-mohou-rust-na-marsu
Botanický ústav AV ČR provozuje online atlas lišejníků: https://dalib.cz/
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
17x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
10x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.