Demografická data dlouhodobě ukazují, že lidé v manželství žijí v průměru déle než jejich svobodní vrstevníci. Rozdíl má dokonce tendenci se v delším časovém horizontu zvětšovat.
Stále však není vyřešena otázka, jaké jsou příčiny tohoto rozdílu. Obecně se zmiňují dva protichůdné důvody – selektivní a protektivní. Selektivní spočívá v tom, že do manželství vstupuje především zdravější část populace. Protektivní pak zmiňuje příznivé působení soužití v manželství na zdraví, respektive život člověka.
Výzkumy ukázaly, že rozdíl v očekávané délce života mezi lidmi, kteří zůstali svobodní, a ženatými/vdanými je větší než mezi rozvedenými či ovdovělými a ženatými/vdanými. Údaje pro Českou republiku najdete například ve studii Pechholdová a Šamanová 2013: Mortality by marital status in a rapidly changing society: Evidence from the Czech Republic.
Podle ní byla v roce 2010 průměrná délka života osob, které nikdy nevstoupily do manželství, v porovnání se ženatými/vdanými kratší asi o 9,6 roku u mužů a 7,7 roku u žen. (Uvažována je průměrná délka života třicetiletých, aby se eliminoval vliv úmrtnosti dětí, která pochopitelně s rodinným stavem nesouvisí.)
Rozvedení muži umírali v průměru o 7,7 roku dříve než ženatí a rozvedené ženy o 5,0 roku dříve než vdané. Průměrná délka života ovdovělých mužů pak byla o 5,7 roku kratší než ženatých; u žen byl tento rozdíl asi 4,7 roku.

Je však třeba dodat, že v posledních desetiletích výrazně narůstá podíl takzvaných nesezdaných partnerství – tedy osob, které žijí s partnerem nebo partnerkou ve společné domácnosti, ale neuzavírají manželství.
V tomto typu svazku lze pochopitelně přepokládat působení obdobných faktorů ovlivňujících život a zdraví jako u klasického manželství. Dostupná data nám však nyní neumožňují provádět detailní analýzy úmrtnosti i pro lidi žijící v nesezdaném partnerství.
Oblast analýzy úmrtnosti je daleko širší, než by se na první pohled mohlo zdát. Rozdíly v průměrné délce života se totiž objevují v závislosti nejen na rodinném stavu, ale také na vzdělání, povolání, socioekonomickém zázemí a řadě dalších charakteristik. Navíc se tyto rozdíly liší u různých příčin smrti nebo v různých regionech či státech světa.
Mnoho významných faktorů úmrtnosti dosud čeká na své objevení, doložení nebo hlubší prozkoumání.
Baví vás demografie? Přijďte ji studovat na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze!
Graf je převzat z publikace Pechholdová a Šamanová 2013, Demographic Research 29: 307–322. DOI: 10.4054/DemRes.2013.29.12. České popisky Jan Kolář, licence Creative Commons Attribution NonCommercial License 2.0 Germany.
Ilustrační snímek nahoře: Novomanželský pár v Paříži. Zdroj Wikimedia Commons, autor Cristian Bortes, úpravy Jan Kolář, licence CC BY 2.0.