Kontinent se obvykle definuje jako velká souvislá pevnina, která má geologicky výrazné hranice – třeba moře, horská pásma nebo rozhraní desek zemské kůry.
V širším pojetí se ke kontinentům připočítávají také ostrovy ležící na takzvaných kontinentálních šelfech (což jsou oblasti s relativně mělkým mořem poblíž pevnin) a samotné šelfy. Další možností je přiřazovat ke kontinentům i blízké ostrovy, které se nenacházejí na jejich šelfech. V takovém případě například spadá Madagaskar k Africe.
Tato definice kontinentu je ovšem dosti pružná. Jeden háček je ve velikosti. Jak velká musí být pevnina, aby už byla kontinentem? Austrálie má rozlohu asi 8 milionů kilometrů čtverečních, Grónsko zhruba 2 miliony kilometrů čtverečních. Že pokládáme Austrálii za nejmenší kontinent a Grónsko za největší ostrov, je dáno víc konvencí a historickým vývojem poznávání Země než přírodovědeckými argumenty.
Druhý problém představují ony „geologicky výrazné hranice“. Situace je zcela jednoznačná jen v případě Austrálie a Antarktidy, které jsou kolem dokola obklopené oceánem. Afrika a Asie jsou však spojeny úzkým pruhem pevniny – Suezskou šíjí. Panamská šíje obdobně propojuje Severní Ameriku s Jižní Amerikou. Máme obě tyto šíje považovat za hranice kontinentů?
Nejproblematičtější je hranice mezi Evropou a Asií. Od antiky až do dneška mají geografové různé názory, kudy ji přesně vést. Příslušná čára na mapě je tedy z větší části výsledkem vzájemné domluvy odborníků.


Po tomto úvodu vás asi nepřekvapí, že geografové z různých zemí vydělují různý počet kontinentů. Berou přitom v úvahu nejen přírodní charakteristiky, ale také historické a kulturní souvislosti. Anglická Wikipedia uvádí celkem pět dnes používaných členění zemské souše na kontinenty:
• 4 kontinenty: Afro-Eurasie (Afrika + Asie + Evropa), Amerika (Severní + Jižní), Antarktida, Austrálie
• 5 kontinentů: Afrika, Eurasie (Asie + Evropa), Amerika (Severní + Jižní), Antarktida, Austrálie
• 6 kontinentů: Afrika, Evropa, Asie, Amerika (Severní + Jižní), Antarktida, Austrálie
• 6 kontinentů: Afrika, Eurasie (Asie + Evropa), Severní Amerika, Jižní Amerika, Antarktida, Austrálie
• 7 kontinentů: Afrika, Evropa, Asie, Severní Amerika, Jižní Amerika, Antarktida, Austrálie
Česká geografická škola obvykle rozlišuje dva pojmy: kontinent a světadíl. Kontinentů je v tomto pojetí pět – Afrika, Eurasie, Amerika, Antarktida, Austrálie. Jsou definovány jako rozlehlé, souvislé části souše obklopené oceánem a tvořené pevninskou zemskou kůrou.
Za světadíl se pak považuje oblast se samostatným historicko-geografickým vývojem. Světadílů je sedm – Afrika, Evropa, Asie, Severní Amerika, Jižní Amerika, Antarktida, Austrálie.

Použité zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kontinent
http://en.wikipedia.org/wiki/Continent
http://cs.wikipedia.org/wiki/Evropa
http://en.wikipedia.org/wiki/Boundaries_between_continents
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kontinent%C3%A1ln%C3%AD_%C5%A1elf
Vít Vilímek et al. (1996): Zeměpisný slovníček. NČGS, Praha.