Dotaz: Skoro každý víkend chodíme s kamarádem na trilobity. Jednou jsem ale našel tuhle podivnou zkamenělinu. Kamarád uvažuje, že je to lilijice. Má pravdu?
Ptá se: Petr Sompek
Odpověď: Kamarád má pravdu – na fosilii jsou zachovaná ramena lilijice, pravděpodobně nějakého druhu z podtřídy Camerata. Tyto lilijice mívají vakovitý kalich, větvená ramena a jsou hojně zastoupeny v horninách siluru i devonu Českého masivu. Některé z nich mohou být stratigraficky významné, tedy důležité pro určování stáří hornin.
Dodejme ještě, že lilijice (Crinoidea) jsou výhradně mořští živočichové. Živí se především mikroorganismy, které filtrují z vody pomocí svých ramen. Systematicky náleží společně s dnešními hvězdicemi, hadicemi, ježovkami a sumýši do kmene ostnokožců (Echinodermata).



Dotaz: Jeden z našich žáků mě požádal o určení zvláštního nálezu. Jde o kámen, který vylovil z Komárovského rybníka v CHKO Český ráj blízko Sobotky. Vzhledem neuvěřitelně připomíná rourky z plodnice nějaké houby. Velmi by nás zajímalo, o co se jedná.
Ptá se: Markéta Čechová, ZŠ a MŠ Sázava
Odpověď: Váš zvláštní kámen je také zkamenělina, pravděpodobně koloniální korál patřící do podtřídy Tabulata. To byla významná skupina korálnatců, rozšířená především v paleozoických (prvohorních) mořích. Podle tvaru jednotlivých koralitů („rourek“) by mohlo jít o zástupce význačného rodu Favosites. Tabulátní koráli jsou hojní v našich horninách silurského a devonského stáří.
Otázka je, jak se kámen dostal do rybníka v Českém ráji. Všude v okolí jsou pouze křídové a mladší horniny, takže kámen tam zřejmě přicestoval nějakou náhodou.


