Sklereidy mají výrazně ztlustlou buněčnou stěnu. Ta kromě celulózy zpravidla obsahuje také velké množství ligninu.
Sklereidy se nacházejí v plodech, semenech, stoncích i listech. V rostlinných pletivech mohou být buď jednotlivě, nebo vytvářejí skupiny či celé vrstvy. Mají různé tvary: některé jsou zhruba kulovité, jiné připomínají krátké sloupky nebo činky, další jsou hvězdicovité, větvené či protáhlé.
Dužnina hrušek – a také kdoulí – obsahuje přibližně kulovité sklereidy s velice tlustými stěnami. Tyto buňky se v plodech vyskytují samostatně nebo ve shlucích. Právě jejich skupinek si snadno všimnete pouhým okem.
Sklereidy ovšem najdete i ve spoustě jiných plodů. Tvoří například blanitý jádřinec jablek, skořápky ořechů a pecky peckovic. U fazolu, hrachu či soji jsou z nich složeny vnější vrstvy osemení. „Chloupky“ obalující nažky uvnitř šípků jsou také sklereidy, v tomto případě až několik milimetrů dlouhé.

Extrémně protáhlé buňky se ztlustlými stěnami se nazývají sklerenchymatická vlákna. Mohou dosahovat značné délky – například u juty 0,8–6,0 mm, u konopí 5–55 mm, u lnu 9–70 mm a u tropické rostliny ramie dokonce 50–250 mm.
Sklerenchymatická vlákna obvykle tvoří svazky, které vyztužují stonky, listy i kořeny. Často doprovázejí cévní svazky nebo jsou přímo jejich součástí.

Sklereidy i sklerenchymatická vlákna mají především mechanickou funkci. Slouží jako opora a chrání zranitelnější pletiva.
Sklereidy v listech některých rostlin se ale podílejí také na transportu vody. Dlouhé sklereidy v listech olivy a příbuzné středomořské dřeviny jamovce širokolistého (Phillyrea latifolia) možná fungují dokonce jako optická vlákna, která rozvádějí sluneční světlo k fotosyntetizujícím buňkám.
Svazky sklerenchymatických vláken ze stonků či listů lnu, juty, sisalu a dalších plodin mají rovněž praktické využití. Jsou důležitou složkou textilních vláken, z nichž se vyrábějí látky, lana nebo provazy.

Horní ilustrační foto: Zdroj Wikimedia Commons, autor Agyle, volné dílo / Public Domain.
Použité zdroje:
Evert RF (2006): Esau’s Plant Anatomy, 3rd Edition. John Wiley & Sons, Hoboken.
Pazourek J, Votrubová O (1997): Atlas of Plant Anatomy. Peres, Praha.
http://kfrserver.natur.cuni.cz/studium/prednasky/anatomie/navody/5_zakl_pl.pdf