Pokud se zaměříme na makroskopické (pouhým okem viditelné) nálezy, tak nejstarší známou suchozemskou rostlinou je Cooksonia. Systematicky náleží ke starobylým typům takzvaných psilofytních rostlin. Jedná se o první známou cévnatou rostlinu – měla tedy už systém vodivých pletiv, která přepravují vodu a živiny mezi jednotlivými orgány.
Její pozůstatky, v celosvětovém měřítku patřící k těm nejstarším, byly objeveny i v České republice u Loděnice na Berounsku. Zdejší fosilie pocházejí ze starších prvohor, konkrétně z období zvaného wenlock ve střední části siluru, a jsou staré asi 430 milionů let (viz článek na webu České geologické služby).
Cooksonia vyhlížela velmi jednoduše. Byla jen několik málo decimetrů vysoká, bezlistá a její stonky, nazývané též telomy, se několikrát vidličnatě větvily. Na koncích některých telomů vyrůstaly oválné až nálevkovitě prohnuté výtrusnice. Spodní část rostlin není známa, což vedlo k dohadům, zda některé cooksonie nepředstavovaly nezelené štěty atypických mechorostů.
Každopádně přes určitou povrchní podobnost se současnými prutovkami (rod Psilotum), které jsou příbuzné kapradinám, nemají cooksonie ani ostatní psilofytní rostliny v dnešní přírodě blízké příbuzné. Představují tak zcela vymřelou skupinu.

V případě mikroskopických nálezů, tedy těch, které můžeme vidět a studovat pod mikroskopem, můžeme jít ještě hlouběji do minulosti – až do středního ordoviku zhruba před 470 miliony lety (viz například publikace z roku 2012). Z této doby známe takzvané kryptospory, speciální typy jednoduchých spor (výtrusů), jež se často vyskytují ve dvojicích nebo čtveřicích. Zajímavostí opět je, že vedle Saúdské Arábie byly nejstarší kryptospory nalezeny rovněž u nás.
Tyto výtrusy zřejmě patří suchozemským rostlinám typu mechorostů. Jak naznačuje mimořádný nález ze svrchního ordoviku v Ománu, kde byly kryptospory nalezeny dohromady se zbytkem výtrusnic, šlo patrně o zástupce játrovek. To dobře zapadá do evolučních modelů, které předpokládají, že právě játrovky byly nejstaršími rostlinnými obyvateli souše.
