Mumifikátoři vyjímali z těla většinu vnitřních orgánů, aby zabránili hnilobným procesům. Výjimkou bylo srdce nebo ledviny. Nejdůležitější orgány – játra, žaludek, střeva a plíce – byly mumifikovány zvlášť. Poté byly vloženy do speciálních alabastrových nádob, takzvaných kanop, a uloženy pod ochranu čtyř synů boha Hora.
Srdce zůstávalo v těle zemřelého, neboť starověcí Egypťané ho považovali za nejdůležitější orgán. Věřili, že právě v něm sídlí všechny fyzické a psychické činnosti, vlastnosti a schopnosti člověka – a to jak během jeho života, tak i po smrti. Srdce bylo ve starověkém Egyptě považováno za místo charakterových vlastností, cítění, myšlení a rozhodování. Souvislost s krevním oběhem nebyla tehdejším lékařům a balzamovačům známa.
Přítomnost vlastního srdce v těle zemřelého byla velice důležitá pro posmrtnou existenci – zejména pro posmrtný soud, takzvaný obřad vážení srdce. Při tomto soudu musel zesnulý prokázat, že během celého svého života žil v souladu s řádem maat. To je komplikovaný pojem vyjadřující protiklad řádu a chaosu (egyptsky isfet) a zahrnující v sobě významy jako rovnováha, harmonie, řád, spravedlnost a stabilita.
Při posmrtném soudu bylo na jednu misku vah symbolicky vloženo srdce zemřelého a na druhou pštrosí pero bohyně Maat, personifikující tento univerzální princip. V případě kladného výsledku vážení, kdy člověk obhájil své skutky, se stal achu (blaženým zesnulým) a přešel do zásvětní říše. V opačném případě spolkla jeho srdce Velká požíračka a dotyčný se stal mut – podruhé a definitivně mrtvým.

Ohledně ledvin je názor odborných kruhů problematičtější, diskuze je navíc stále otevřená. Mnozí egyptologové se kloní k názoru, že balzamovači ponechávali ledviny v těle zemřelého proto, že k nim byl obtížný přístup. Předmětem debaty rovněž je, zda staroegyptské lékařství znalo přesné umístění a funkci ledvin v lidském těle a zda jim přikládalo nějaký zvláštní význam.
Jiná skupina odborníků spatřuje – pod vlivem předovýchodních paralel – vysvětlení v mytologicko-náboženském významu ledvin. Zatímco srdce bylo i v tomto regionu ve starověku považováno za sídlo myšlení, ledviny byly naopak pokládány za sídlo síly.

Horní snímek: Egyptská mumie vystavená v pařížském Louvru. Zdroj Wikimedia Commons, autor Zubro, licence CC BY-SA 3.0.