Jedná se o poměrně hojný a široce rozšířený druh lišaje, který se vyskytuje v širokém pásu od střední a jižní Evropy přes Malou Asii dále na sever do Skandinávie a Ruska. Jako živné rostliny slouží jeho larvám hlavně různé druhy lip, ale i bříza, olše, jilm nebo další listnaté dřeviny.
Housenky lišajů se dají od housenek ostatních motýlů lehce rozpoznat podle nápadného výrůstku na zadečku. Základní zbarvení těla však není takto růžové, ale zelené s nenápadnými bílými proužky po stranách.
Proč je tedy váš exemplář růžový? Důvodem je, že housenky mnoha lišajů mění barvu před kuklením. Typicky ztmavnou či zrůžoví, což pravděpodobně souvisí s fyziologickou přípravou na samotné kuklení.
Těsně před zakuklením také larvu nejsnáze objevíme, protože slézá ze živné rostliny (kde je velmi nenápadná) a hledá si místo ke kuklení, které většinou probíhá pod zemí nebo ve spadaném listí. V tuto chvíli ji rozhodně nepotěší, pokud ji náhodný kolemjdoucí vrátí na původní rostlinu.
Samotná změna barvy je velmi rychlá – netrvá déle než pár desítek minut či několik málo hodin. Sám jsem měl možnost tento jev pozorovat a pamatuji si svůj údiv, když se domů přinesená zelená housenka „náhle“ změnila v růžovofialovou.
Zakuklený motýl přetrvává v zemi do příštího jara, často dokonce až do další sezóny.

