Je dobré sušit ovoce, byliny či houby na přímém slunci?
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
6x
Ano, pavoukům nohy skutečně dorůstají. Ovšem pouze když je ztratí jako mláďata, a to ještě jen v první polovině období mezi svleky – což souvisí s hormonálním řízením regenerace končetin.
Pokud ztratí nohu dospělec nebo mládě těsně před svlékáním, tak mu již nedoroste.
Ke ztrátě končetiny dochází poměrně často, je-li pavouk například chycen za nohu jiným predátorem. Noha se odlamuje mezi kyčlí a příkyčlím. Kyčle zůstane na těle pavouka, příkyčlí na odvržené noze.
A právě v kyčli se začne vyvíjet základ nové končetiny. Je skoro neuvěřitelné, že základ celé nohy se vejde do jediného článku nohy původní. Jakmile se pavouk svlékne, končetina se z původní kyčle „osvobodí“ a začne normálně fungovat. Je však o něco menší a světlejší než ostatní nohy. Teprve po dalším svlékání doroste do normální velikosti.
Pokud pavouk ztratí nohu v subadultním stadiu, kdy mu do dospělosti zbývá jediný svlek (je to tedy jakýsi pavoučí „puberťák“), bude mít regenerovanou nohu malou už navždy.
Závislost na svlékání také vysvětluje, proč dospělým pavoukům noha nedoroste. Naši pavouci, s výjimkou sklípkánků, se totiž v dospělosti nesvlékají. Ovšem i když dospělí jedinci – hlavně samci při hledání samic – ztratí třeba až čtyři nohy, stále se dovedou po zbylých končetinách dobře pohybovat.
Stejným způsobem jako kráčivé nohy regenerují pavoukům také klepítka (chelicery) nebo dokonce snovací bradavky.
Mnohem známější je odlamování končetin u sekáčů. Těm ale na rozdíl od pavouků odvržené nohy nedorostou nikdy, ani když o ně přijdou jako mláďata.
Horní snímek: Pavouk z rodu listovník (Tibellus) s jednou kratší, regenerovanou nohou. Zdroj BugGuide.net, autor Ilona Loser, licence Creative Commons Attribution-NoDerivs-NonCommercial 1.0 Generic.
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
6x
K výraznému sezónnímu zeslabení ozonové vrstvy, označovanému jako ozonová díra, skutečně dochází pouze nad Antarktidou, a to koncem zimy na jižní polokouli.
6x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.