Je dobré sušit ovoce, byliny či houby na přímém slunci?
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
6x
Hromadné nocoviště poskytuje několik benefitů a můžeme ho proto najít u mnoha druhů živočichů. Toto chování pravděpodobně zvyšuje přežívaní jedinců a primárně slouží jako ochrana před predátory.
Víc očí víc vidí a skupina zvířat má větší šanci detekovat predátora včas, pokud by však k útoku predátora došlo, bude skupinová ochrana fungovat jako tzv. sobecké stádo – stále je tu možnost, že predátor uloví jiné zvíře ze skupiny a já přežiju. Mezi další klady společného hnízdění patří například efektivnější termoregulace a intenzivní vnitrodruhová komunikace. Známá je například hypotéza informačního centra, podle které slouží společná hnízdiště jako centra, kde si jedinci předávají informace o potenciálních zdrojích. Další zajímavou hypotézou je hypotéza dvou strategií, podle které dominantní jedinci profitují z bezpečnějších míst v kolonii, submisivní jedinci zaujímají horší pozice a jsou více vystaveni predaci, ale stále je pro ně výhodné se ke kolonii připojit, jelikož mohou od starších a zkušenějších jedinců získat cenné informace.
Hromadné hnízdění je běžné a nejlépe prozkoumané u ptáků, ale mohli bychom ho najít i u savců (zde jsou typickým příkladem netopýři) a u hmyzu (např. společné hnízdění motýlů rodu Heliconius).
U mnoha druhů krkavcovitých ptáků (Corvidae) je hromadné hnízdění běžným jevem. Společná nocoviště jsou dobře známým fenoménem například u kavek obecných (Corvus monedula) a havranů polních (Corvus frugilegus) ale využívají je i další druhy, včetně straky obecné (Pica pica). Zatímco se kavky a havrany často slétají na nocoviště ve velkých hejnech, straky přilétají buď jednotlivě, v párech, anebo v malých skupinách. Bez zajímavosti není ani fakt, že krkavcovití poměrně přísně dodržují hodiny příletu na nocoviště. Straky se po příletu na nocoviště nejprve usadí v nejvyšších partiích stromů, po setmění pak ale slétají dolů a nocují v hustých křovinách nebo hustě olistněných spodnějších částech stromů.
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
6x
K výraznému sezónnímu zeslabení ozonové vrstvy, označovanému jako ozonová díra, skutečně dochází pouze nad Antarktidou, a to koncem zimy na jižní polokouli.
6x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.