Pokud se tedy budeme zabývat ontogenetickým vývojem jedince, vznikly medúzy z přisedlých polypů (tedy z něčeho, co se podobá třeba nezmarovi). Nutno ale podotknout, že u některých žahavců stádium polypa chybí.

Volně plovoucí medúzy mají ve svém životním cyklu zástupci medúzovců (Scyphozoa), čtyřhranek (Cubozoa) a polypovců (Hydrozoa). Tyto tři skupiny náleží společně s kalichovkami (Staurozoa) do podkmene Medusozoa. Medusozoa pak společně s korálnatci (Anthozoa) a dvěma malými parazitickými skupinami tvoří kmen žahavci (Cnidaria, obr. 2). Vzhledem k tomu, že korálnatci i kalichovky (což je nejdříve se odštěpující skupina Medusozoa, viz obr. 2) postrádají stádium medúzy, je pravděpodobné, že medúzy jako takové se vyvinuly právě z přisedlých forem podobných polypům, které ještě neměli stádium plovoucí medúzy. Neboli, společný předek Anthozoa a Medusozoa (a tedy i medúz) nejspíš vypadal podobně jako sasanka nebo nezmar.
Podobný scénář událostí lze odvodit i na základě zkamenělin. Nejstarší široce uznávaní zástupci žahavců jsou známi z konce starohor a mají podobu přisedlých, polypům podobných organizmů (např. rod Corumbella), kdežto nejstarší nepochybné medúzy jsou známé až z kambria (obr. 1). Je však nutné zmínit, že fosilní záznam měkkotělých organizmů jako jsou medúzy, je poměrně zkreslený a je tedy nutné ho brát s rezervou.

Literatura:
Brusca, R.C., Brusca, G.J. 2003. Invertebrates. Sinauer Associates, Inc., Sunerland.
Cartwright, P., Halgedahl, S.L., Hendricks, J.R., Jarrard, R.D., Marques, A.C., Collins, A.G., Lieberman, B.S. 2007. Exceptionally Preserved Jellyfishes from the Middle Cambrian. PLoS ONE 2(10): e1121. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0001121
Giribet, G., Edgecombe, G.D. 2020. The Invertebrate Tree of Life. Princeton University Press, Princeton and Oxford.
Zrzavý, J. 2006. Fylogeneze živočišné říše. Scientia, Praha.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cnidaria
Foto v záhlaví: Medúza Rhizostoma pulmo. Foto Adam Petrusek