Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
17x
Vysvětlit, proč je v moři slaná voda, se lidé pokoušeli odedávna, existuje o tom např. celá řada pohádek. Vědecké vysvětlení je poměrně prosté, pracuje ovšem s velmi dlouhým časem.
Sůl v oceánech (tudíž i v mořích) pochází ze dvou základních zdrojů:
i) splach z pevniny - déšť dopadající na zemský povrch je slabě kyselé povahy (díky obsahu rozpuštěného CO2, který má původ v okolním vzduchu/atmosféře), tudíž eroduje horniny, ze kterých se do koloběhu dostávají různé ionty, které jsou dále vodou transportovány až do oceánu, kde se hromadí po dlouhý geologický čas. Spoustu iontů je selektivně využito a spotřebováno jinými ději včetně biologických.
ii) kontakt s geologickým prostředím na oceánském dně, tzv. hydrotermální cirkulace. Voda proniká do trhlin v mořském dně v tektonicky aktivních oblastech, kde přichází do kontaktu s magmatem a fluidy zemského pláště. Ty interagují s vodou a obohacují ji o další prvky a ionty. Dalším dějem na velmi podobném principu jsou podmořské vulkanické erupce.
Vývoj oceánů trvá na naší planetě okolo 4 miliard let, za tuto dobu oceány získaly chemismus tak, jak jej známe, právě prostřednictvím výše zmíněných dějů. V průběhu geologické historie však začaly do tohoto promlouvat i biologické děje, které dále selektivně ovlivňovaly a ovlivňují chemismus oceánů. Nicméně ionty Na+ a Cl- nepatří mezi ty, které by měly biologické děje zásadní vliv.
Foto v záhlaví Shutterstock.com
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
17x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
10x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.