Asi nejznámějším možným využitím virů v oblasti medicíny je genová terapie, jež je zatím stále ve vývoji. Při genové terapii vnášíme prostřednictvím virů do buňky gen, který jí chybí. Např. u hemofiliků, tedy lidí trpících poruchou srážlivosti krve, jež se projevuje chorobným krvácením, vnášíme gen, který kóduje protein podílející se na krevní srážlivosti.

Pro vnášení genů se používají viry, které jsou schopny začlenit svůj genetický materiál do genomu hostitele - např. adenoviry. Ty byly původně izolovány ze sliznice dýchacích cest člověka. Adenoviry vyvolávají například onemocnění dýchacích cest, konjunktivitidy, záněty střevní sliznice.
Dalším využitím virů v medicíně je samozřejmě příprava vakcín - například vakcína proti hepatitidě A obsahuje neinfekční virus hepatitidy A. Jeden typ hmyzího viru (bakulovirus) se také používá pro tvorbu proteinů. Na základě tohoto bakulovirového systému se připravují například proteiny, které jsou součástí vakcíny Cervarix (vakcína proti rakovině děložního čípku).

Dalším využitím virů je oblast nanotechnologie. Obecně můžeme říci, že využití virů pro „blaho“ člověka (když pomineme přípravu vakcín) je zatím spíše na experimentální úrovni (genová terapie, nanotechnologie a další).
Pro komplexnější přehled doporučujeme článek Fascinující svět virů – hrozba nebo naši pomocníci?