Bílá barva má důležitou funkci - odráží totiž světlo a tudíž i teplo.
Břízy rostou velmi často vysoko na severu. Pokud by během zimy či předjaří došlo za slunečného dne k ohřátí kmene a fluktuaci vody, mohlo by pak v noci při ochlazení dojít k jejímu rychlému zmrznutí a potrhání pletiv, ke vzniku tzv. mrazových desek. Bílý kmen se udrží déle podchlazený a pufruje tyhle výkyvy. Ze stejného důvodu se natírají kmeny ovocných stromů bílou barvou. Více se můžete dočíst například v tomto článku: https://northernwoodlands.org/articles/article/why-are-paper-birches-so-white"
Technecium je skutečně
radioaktivní prvek, který postrádá existenci stabilního
izotopu. Je nejlehčím nestabilním prvkem, dalším takovým je
potom až promethium, které už patří do skupiny
lanthanoidů.
Loňský rok (2021) byl
nadprůměrný, pokud jde o množství poletujících jedinců
chroustka letního (Amphimallon solstitiale). Letos jejich
rojení právě probíhá a není tedy náhodou, když na ně v
podvečer narazíte.
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.