Paní Andrea Prudilová nám napsala: „Na začátku září jsem v obci Brněnec (Pardubický kraj, okres Svitavy) objevila nádhernou kudlanku, pravděpodobně nábožnou. Jak mě, tak místní zahrádkáře překvapilo, že se vyskytuje i v těchto severnějších polohách ČR. Myslíme si, že nejde o zvíře vypuštěné například nějakým chovatelem, neboť po bližším zkoumání sousedé tvrdili, že minulý rok zde byla také. Jako důkaz posílám foto.“
Zoologa Petra Janštu tato zpráva velmi potěšila:
„Máte pravdu, je to kudlanka nábožná. Myslím, že jde určitě o jedince či populaci, která se tam rozšířila z lokalit v okolí. Nicméně původ kudlanek v Čechách je stále nejistý. Nevíme, zda úplně první český jedinec pocházel z nějakého zavlečení lidmi, nebo přirozeně přicestoval z Moravy, kde se kudlanka vyskytuje. Každopádně moc děkuji za informaci o nálezu!
Nejbližší lokality, které známe z předchozích let, jsou například Žehuňská obora na Kolínsku či lokalita Plachta a přilehlé xerotermní (suché a teplé) biotopy u Hradce Králové.“
Kudlanka nábožná se v poslední době šíří stále více na sever. Zoologové Petr Janšta a Petr Šípek o tom letos psali v časopise Přírodovědci.cz (číslo 1/2013, strana 22–23, článek Hmyzí druhy na postupu):
„Nedávno prodělala obrovskou expanzi, tedy zvětšení areálu výskytu, kudlanka nábožná (Mantis religiosa). Do konce minulého století jsme se s ní setkávali pouze v nejteplejších stepních oblastech jižní Moravy. Během posledních šesti let však byla zjištěna na mnoha dalších místech Moravy; nejsevernější nálezy pocházejí až z Opavska. Dnes existují i stabilní populace ve středních a východních Čechách, konkrétně v Polabí. Nové lokality tohoto velkého predátora se často objevují blízko důležitých dopravních koridorů – silnic a železnic. Je proto možné, že kudlanka při svém postupu využila ‚stopování‘: nechala se zřejmě pasivně převézt nějakým dopravním prostředkem.“
