Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
17x
Světélkování neboli bioluminiscence mořských organismů je velmi rozšířeným fenoménem. Podobně se projevují i naše suchozemské světlušky a další hmyz nebo třeba houby.
V mořích se se světélkováním setkáváme v mikroskopických i makroskopických organismech planktonu, v bakteriích, žahavcích včetně korálů, korýšů, měkkýšů, hlavonožců či ryb. Některé organismy hostí jiné (zejm. bakterie), které jim bioluminiscenci zajišťují. Pestrý svět bioluminiscence se září všemi barvami - nejčastěji žluto-zelenou a modrou, jsou známé ale i červeně světélkující ryby, které si tak mohou svítit na svou potravu v hlubokomořském prostředí. Bioluminiscence má různé funkce u různých organismů - někdy slouží jako maskování, obrana před predátory, jindy pro přilákání sexuálního partnera nebo jiný typ vnitrodruhové komunikace. Jedná se o energeticky náročnou enzymatickou reakci luciferinu s kyslíkem, kdy se přemění na substrát emitující světlo. Molekulární biologové tuto reakci využívají jako reportérový systém v geneticky modifikovaných organismech podobně jako zelený fluorescenční protein.
Více informací o bioluminiscenci naleznete v našem starším článku.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
17x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
9x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.