Podle fotografií nelze pavouky bohužel jednoznačně určovat do druhu. K tomu je téměř vždy zapotřebí detailní studium pohlavních orgánů pomocí stereoskopické lupy.
Nicméně oba zmínění slíďáci na jihozápadním Slovensku v příhodných podmínkách běžně žijí. Jejich samičky mohou mít tělo dlouhé až 3,5 centimetru. Rozpětí nohou dosahuje i oněch 7 centimetrů, jak píšete. (Pro srovnání uveďme, že někteří naši běžní pokoutníci mají rozpětí nohou až 11 centimetrů.)
Oba druhy jsou doma v Panonii, tedy v Maďarsku, na jihozápadním Slovensku a dále směrem na jihovýchod. Nejsou pro člověka nebezpečné, ale v případě sebeobrany dovedou kousnout. Následky kousnutí jsou podobné jako po píchnutí špendlíkem. Rána jen bolí – pozor ovšem na druhotnou infekci, která se do ní může dostat.
V České republice žije pouze slíďák tatarský, který u nás v 50. letech minulého století dosahoval až na střední Moravu. Poté na území ČR vyhynul, ale v současné době se k nám opět od jihu rozšířil. Na Slovensku se vyskytuje stále.
Slíďák tatarský si vyhrabává nory v zemi. Proto ho na jižní Moravě potkáte třeba i na zahrádkách, kde může svou velikostí docela vylekat. Více se o tomto druhu dozvíte ve článku časopisu Živa. Slíďák balkánský žije podobným způsobem.

