Jedním z nich je prostý fakt, že ráno bývá chladněji a zároveň i vlhčí vzduch. Zpěv se proto nese lépe a na delší vzdálenost.
Zdaleka nejpravděpodobnějším vysvětlením, které bylo i experimentálně ověřováno, je skutečnost, že za ranního chladu ještě není aktivní hmyz – tedy kořist většiny druhů zpěvných ptáků. Navíc nejsou ani ideální světelné podmínky pro jeho lov, protože je špatně vidět.
Ptáci proto tento čas využívají právě ke zpěvu. Mají k tomu i další důvody. Jak vyplývá z mnoha studií, predátoři loví ptáky zejména v noci. Opeřenci tak ranním zpěvem signalizují: nic mě nesežralo a moje teritorium je tudíž stále obsazeno.
U samic je po ránu nejvyšší pravděpodobnost oplodnění. Ranní chór by proto mohl souviset rovněž s jejich hlídáním. Zpěvem dávají samci případným vetřelcům najevo, že jsou nablízku a je radno držet se v patřičné vzdálenosti.

Horní foto: Červenka obecná. Zdroj Wikimedia Commons, autor Monique Bogaerts / Wikinature from nl, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.