Vlnovníci jsou droboučcí klepítkatci – tedy příbuzní pavouků –, konkrétně z řádu roztočů (Acari). Patří do velké skupiny sametkovců (latinsky Prostigmata, někdy také Trombidiformes). Jsou fytopatogenní, což znamená, že způsobují choroby rostlin.
Na různých rostlinách vyvolávají vlnovníci tvorbu hálek, útvarů podobných těm na vaší fotografii. V hálce pak tráví celý svůj život. To také ohromně mění jejich vzhled ve srovnání s ostatními roztoči. Mají snížený počet končetin – pouze čtyři, zatímco volně žijící roztoči jich mají osm.
Jejich nožky jsou navíc velmi krátké a vyrůstají z přední části prodlouženého těla. Zadeček nasedající celou šíří na hlavohruď je ohromně protažen a často je povrchově článkován, takže působí „zřaseným“ nebo mírně „poskládaným“ dojmem. Larvy připomínají dospělce, jen jsou menší.

Vlnovníkům jsou podobní parazitičtí roztoči z čeledi Demodicidae, česky trudníci. Ti nezpůsobují hálky, ale sídlí v mazových žlázkách v kůži. U lidí mohou být příčinou silného akné. Mají rovněž zkrácené a někdy i redukované končetiny a prodloužený zadeček.
Hálky mohou vytvářet také jiní zástupci členovců – především hálkotvorné mšice, třásněnky, dvoukřídlé bejlomorky nebo různí blanokřídlí. Abychom mohli jednoznačně určit přesného původce vámi vyfotografovaných hálek, museli bychom je tedy podrobně analyzovat.

Zajímá vás pozoruhodný svět bezobratlých živočichů? Pak si nenechte ujít Velkou výstavu bezobratlých. Koná se v botanické zahradě naší fakulty (Na Slupi 16, Praha 2) do neděle 16. června 2013.