Lidskými ledvinami proteče asi 1200 ml krve za minutu, z tohoto množství přibližně polovina připadá na krevní plazmu. Z celkového množství plazmy je 20 % přefiltrováno v Bowmanově váčku a vzniká primární filtrát (128 ml/min tj. 180 l/24 hod). Vlastní proces hospodaření s tekutinami probíhá v dalším úseku nefronu – Henleově kličce, kde je voda zpětně vstřebávána. Množství zpětné resorpce je řízeno antidiuretickým hormonem (ADH), který se tvoří v hypotalamu. Kofein a alkohol snižují produkci ADH a tím dochází k omezení zpětné resorpce vody.

Studie zkoumající vliv alkoholu na diurézu prokázaly, že etanol výrazně zvyšuje diurézu 1-2 hodiny po požití. Studie byla provedena na skupině zdravých mužů, u kterých se při podání 0,85g etanolu/kg hmotnosti zvýšila diuréza z 60 ml/h na 373 ml/h. Experimenty s kofeinovými nápoji na rozdíl od předchozích nepotvrdily, že by příjem kofeinových nápojů měl vliv na diurézu a celkovou hydrataci organizmu (Killer, 2014). Výsledky studie poukázaly pouze na zvýšení exkrece sodíkových jontů (Na+) a v ostatních sledovaných faktorech (objem moči, hematologické markery aj.) nebyly zjištěny signifikantní rozdíly. Této studie se zúčastnili jedinci, kteří byli pravidelnými konzumenty kávy a pravděpodobně bychom mohli očekávat odlišné výsledky u lidí, jejichž organizmus není zvyklý na pravidelný příjem kofeinu.
Odpověď na položený dotaz můžeme tedy formulovat takto: pokud požijeme diuretický nápoj (alkohol) nedojde ke zrychlení filtrace krve v ledvinách, ale ke snížení zpětného vstřebávání. Tekutiny dodané do organismu tak mohou napomoci k jeho rehydrataci. Zvýšení diurézy trvá 1 - 2 hodiny po požití alkoholu a aby rehydratace byla účinná, musíme zohlednit podíl ethanolu v nápoji. Z výše uvedených studií rovněž vyplývá, že rozumná konzumace kávy nebude mít vliv na hydrataci organizmu.
EGGLETON, MG. The diuretic action of alcohol in man. J Physiol. 1942; 101(2):172-91.
KILLER, Sophie C., Andrew K. BLANNIN a Asker E. JEUKENDRUP. No Evidence of Dehydration with Moderate Daily Coffee Intake: A Counterbalanced Cross-Over Study in a Free-Living Population. PLOS ONE [online]. 2014, 9(1), e84154 [vid. 2017-03-02]. ISSN 1932-6203.
JONES; A. W. Excretion of alcohol in urine and diuresis in healthy men in relation to their age, the dose administered and the time after drinking. ForensicSci Int. 1990 Apr; 45(3): 217–224.
Foto v perexu: Wikimedia Commons, autor Julius Schorzman, vlastní dílo, CC BY-SA 2.0