Filip Oplt nám píše: „Ve škole se nemůžeme shodnout, zda je nerost na přiložené fotce (klencové krystaly v kameni vpravo dole) magnezit, či dolomit. Poznáte z fotky, který minerál to je?“
Odpovídá doktor Viktor Goliáš z Geologické sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy:
Z vaší fotografie se nerost určuje dost těžko. Pokud bych si měl vybrat mezi těmito dvěma variantami, šlo by nejspíš o dolomit. Magnezit by totiž byl v takovéto ukázce vzácný.
Pro nejrychlejší makroskopické odlišení magnezitu a dolomitu se nabízí využít tvaru krystalových či štěpných ploch klence. Oba minerály jsou sice relativně příbuzné karbonáty (uhličitany), ale každý patří do jiné skupiny.
Magnezit – uhličitan hořečnatý, MgCO3 – spadá do skupiny kalcitu. Ta zahrnuje jednoduché karbonáty kalcit, siderit, magnezit, rodochrozit a další.
Dolomit – uhličitan hořečnatovápenatý, CaMg(CO3)2 – řadíme do skupiny dolomitu. Tvoří ji podvojné karbonáty dolomit, ankerit, kutnohorit a jiné.
Skupina dolomitu má poněkud nižší krystalovou symetrii, což se makroskopicky projevuje právě na plochách klence. Ty jsou zprohýbané (vrtulovitě prohnuté, zkroucené), zatímco minerály ze skupiny kalcitu mají obvykle štěpné či krystalové plochy rovné.

Existují i jednoduché chemické zkoušky na rozlišení takovýchto dvojic podobných minerálů. Dočtete se o nich v knize „Mikrochemické určování nerostů“ od Rudolfa Rosta (vydalo SPN Praha v roce 1961).
Kniha je k dispozici v Knihovně geologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Relativně často ji lze také vidět v antikvariátech nebo u prodejců geologické antikvární literatury na mineralogických burzách.
V této publikaci je popsána rozlišovací zkouška dolomitu od magnezitu reakcí s difenylkarbazidem. Zkuste se poradit s učitelem chemie, zda by nešla provést třeba ve vaší školní laboratoři.
Přeji zdar vašemu dalšímu mineralogickému bádání!
