Tento fakt byl v říjnu publikován v prestižním vědeckém časopise Current Biology.
Autoři článku předložili první přímý důkaz, že běluhy něco takového dokážou. Získali totiž nahrávku zvukových projevů NOC, jejichž podoba se slovy je zjevná. Zároveň ověřili, že NOC aktivně měnila způsob, kterým obvykle vytváří zvuky typické pro komunikaci vlastního druhu, aby se přiblížila charakteristikám lidského hlasu. Například snižovala frekvenci, tedy výšku tónu.
Nicméně se jedná o pouhou imitaci lidské řeči, jaké jsou schopni třeba nejznámější imitátoři z říše zvířat – papoušci. Počítat tedy, že by mohlo jít o jeden z kroků k navázání kontaktu s kytovci, je poněkud zavádějící.
Stejně jako papoušek, který je vychováván člověkem, slyší tudíž lidskou řeč častěji než „papouščí“ a začne ji posléze napodobovat, může se toto zjevně přihodit i savcům. Dalším důkazem je indický slon Koshik. V zajetí se naučil imitovat korejštinu, jíž mluvili jeho ošetřovatelé.
Že savci umí za určitých podmínek napodobovat lidskou řeč, je bezesporu úžasné. Ale komunikace s nimi bude při nejlepší vůli maximálně na stejné úrovni, jako je ta s papoušky.
