Latinsky se tento druh jmenuje Niptus hololeucus (Faldermann, 1836). Entomologové ho řadí do čeledi vrtavcovitých nebo také červotočovitých; systematika čeledi doznala v poslední době změn a situace je složitější.
Vrtavec plstnatý pochází z Asie, dnes je však kosmopolitní čili rozšířený po celém světě. V Evropě žije především synantropně, tedy vázaný na člověka a jeho obydlí.
Najdeme ho hlavně ve starých chatách a chalupách, skladech nebo sýpkách. Vzácně se dá objevit také v hnízdech ptáků a doupatech savců. Není však příliš hojný.
Živí se různými suchými materiály jak rostlinného, tak živočišného původu. Tazatelce bych proto doporučil podívat se po možném zdroji jeho potravy. Může jít třeba o spíž s moukou, luštěninami, kořením, starým pečivem a podobně. Vrtavec se ale dokáže vyvíjet i na textiliích nebo na výrobcích z celulózy.
Dospělci jsou nelétaví, zdroj potravy tedy nejspíš bude v místnosti, kde se brouci vyskytují. Vrtavce by mohla prozradit také přítomnost larviček, které mají o něco větší délku než dospělý brouk a jsou bílé, měkké, s nápadnou hlavou i nohama. Vzdáleně připomínají například malinkou ponravu chrousta.
Brouci tohoto druhu mohou mít dvě generace ročně. Aktivní jsou v noci, ve dne zalézají do různých úkrytů. Jinak nejsou ničím nebezpeční, nekoušou ani nepřenášejí choroby.


Horní snímek: vrtavec plstnatý, foto tazatelka