Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
17x
Zkamenělina je částečně deformovaná, ovšem téměř kompletní. Pochází ze svrchní křídy, nejspíše z období zvaného turon. Její stáří je asi 89–90 miliónů let.
Svrchní křída byla dobou klimatických výkyvů. Docházelo ke zdvihům hladiny světového oceánu, k zaplavování pevniny a opětovným ústupům moře, k oddalování kontinentů, ke změnám mořských proudů a ke kolísání hladiny oxidu uhličitého v atmosféře – to vše přispívalo k proměnlivosti podnebí. Přesto bylo klima velmi teplé, a dokonce i polární oblasti byly bez ledovcových čepiček. I v takto vysokých zeměpisných šířkách rostly opadavé jehličnany a žili dinosauři.
V oblasti dnešní ČR panovalo teplé, subtropické podnebí s dostatkem srážek. Moře zaplavující tehdy Český masiv připomínalo svým charakterem a teplotou dnešní Středozemní moře, bylo však výrazně mělčí.
Během křídy se v mořských ekosystémech odehrálo mnoho změn. Nastal mimo jiné velký rozvoj spongií (živočišných hub), měkkýšů (zejména ústřic a gastropodů), ostnokožců (ježovek, hvězdic a hadic) a korýšů. Naopak pozvolna mizeli hlavonožci amoniti, z nichž někteří se adaptovali na život při mořském dně. Způsob života amonitů se změnil kvůli obrovskému rozvoji kostnatých ryb, moderních žraloků (Neoselachii) a rejnokovitých. Mezi mořskými predátory byly i ryby dorůstající délky až 5 metrů.
Moderní typy žraloků měly pravděpodobně na svědomí také vyhynutí velkých mořských plazů ichtyosaurů a plesiosaurů. V křídě se sice objevili příbuzní dnešních varanů mosasauři, kteří se rychle adaptovali na mořský život, nicméně i tato skupina plazů na konci křídy vymřela.
Více informací o vývoji života a o geologických pochodech během celé historie Země najdete například v knize Putování naším pravěkem. Editovali ji M. Košťák a M. Mazuch z Přírodovědecké fakulty UK.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
17x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
10x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.