Dotaz: Tuto houbu jsme našli na kládě v Praze. Pomůžete nám ji určit?
Odpověď:
Je to stopkovýtrusá houba klanolístka obecná, latinsky Schizophyllum commune. Jde o běžný druh, hojně se vyskytuje i ve městech. Roste na živém nebo odumřelém dřevě především listnatých stromů.
Plodnice klanolístky mívají velikost do 5 centimetrů, jejich svrchní strana je plstnatě chlupatá. Na spodní straně vyrůstají lišty připomínající lupeny jiných stopkovýtrusých hub. Na rozdíl od lupenů jsou však podélně rozeklané na dvě poloviny.

Dotaz: Co je tohle za rostlinu?
Odpověď:
Na vašem snímku je střemcha hroznovitá (Prunus padus). V některých publikacích se používá i české jméno střemcha obecná.
Tento strom nebo řidčeji keř roste hlavně v lužních lesích, podél vodních toků a na stanovištích s provlhčenou půdou. Kvete od června do dubna bílými květy, které vytvářejí až 12 centimetrů dlouhé hrozny. Plody jsou malé červenohnědé až černé peckovice.
Rozemnuté listy jsou cítit po hořkých mandlích. Skoro celá rostlina totiž obsahuje látky, z nichž se při poranění buněk uvolňuje jedovatý kyanovodík – ten se prozradí právě vůní hořkých mandlí. Střemcha používá kyanovodík na obranu proti larvám hmyzu a dalším býložravcům.

Dotaz: O jaký druh pryskyřníku se jedná?
Odpověď:
Květ skutečně připomíná pryskyřník. Rostlina, kterou jste vyfotil, ovšem tak trochu „klame tělem“ – tvar listů v pozadí prozrazuje, že jde o sasanku pryskyřníkovitou (Anemone ranunculoides).
Tato bylina se u nás vyskytuje hlavně v teplejších oblastech, obvykle v lužních nebo vlhkých listnatých lesích či na březích vodních toků. Preferuje stanoviště dobře zásobená živinami a spodní vodou.
