Je perla nerost? A jak vlastně perly vznikají?
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
17x
Plejtvák obrovský je největší živočich, který dnes žije na Zemi. Je tedy logické, že to bude pořádný jedlík. Loví sice drobné korýše, ale sežere jich ohromné množství.
Plejtvák obrovský (latinsky Balaenoptera musculus) je velryba – vědecky řečeno mořský savec z řádu kytovců. Obývá všechny světové oceány s výjimkou arktických oblastí.
Jak napovídá už jeho jméno, jde o skutečného giganta. Dosahuje délky až 33 metrů a hmotnosti 70–140 tun, ve výjimečných případech i 170 tun. To z něj dělá největšího a nejtěžšího živočicha současnosti.
Možná je dokonce nejmohutnějším zvířetem všech dob. Srovnatelně dlouzí byli jen někteří býložraví dinosauři, kteří však podle odhadů vážili méně.
Plejtvák obrovský se živí převážně krilem – malými mořskými korýši, dlouhými většinou 1–2 centimetry. Denně spotřebuje až 3,6 tuny potravy, což odpovídá zhruba 40 milionům korýšů.
Jak vůbec dokáže nalovit tak ohromné množství tak drobné kořisti? Jednoduše ji filtruje z vody svou obrovskou ústní dutinou, která je k tomuto účelu výborně přizpůsobena. Plejtváci totiž patří do podřádu kosticovců, což jsou kytovci vybavení speciálním „fitračním zařízením“.
Kosticovci během své evoluce ztratili zuby. Místo nich jim z horní čelisti vyrůstají takzvané kostice.
Jde o zvláštní ohebné pláty, jež se na okraji směřujícím dovnitř ústní dutiny třepí do silných vláken. Pláty jsou naskládané blízko sebe do podoby jakéhosi hřebene. Tvoří je bílkovina keratin (rohovina), tedy stejný materiál jako vlasy či nehty.
Plejvák obrovský má zhruba 260–400 kosticových plátů. Při lovu krilu otevře tlamu a naplní ústní dutinu vodou s plavajícími korýši. Pak tlamu přivře a zatlačí jazykem proti horní čelisti. Voda tak začne proudit z ústní dutiny ven přes kostice, v nichž se zachytí kořist.
Podle studie z roku 2011 může plejtvák obrovský získat každým přefiltrováním vody až několik set kilogramů krilu. Za potravou se potápí do hloubky průměrně 200 metrů a jeden ponor trvá asi 10 minut.
V létě se tito kytovci zdržují hlavně ve vyšších zeměpisných šířkách, protože zdejší chladné vody jsou bohaté na kril. Na zimu se obvykle přesouvají blíž k rovníku, kde se páří a samice tu rodí mláďata.
Použité zdroje a další informace:
http://www.fisheries.noaa.gov/pr/species/mammals/whales/blue-whale.html
http://acsonline.org/fact-sheets/blue-whale-2/
https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_whale
https://en.wikipedia.org/wiki/Baleen
https://en.wikipedia.org/wiki/Krill
Goldbogen JA et al. (2011): Mechanics, hydrodynamics and energetics of blue whale lunge feeding: efficiency dependence on krill density. Journal of Experimental Biology 214: 131–146. DOI: 10.1242/jeb.048157.
Horní snímek: Ocas plejtváka obrovského vyfotografovaného u pobřeží Kalifornie. Zdroj Wikimedia Commons, autor "Mike" Michael L. Baird, úpravy Jan Kolář, licence CC BY 2.0.
Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity.
17x
Sušení na slunci je především úsporou energie - sluneční svit sušený materiál zahřívá i významně nad teplotu okolního vzduchu.
10x
Proč je obloha modrá? Umí žirafa plavat? Mohou mít ryby žízeň? Vy to nevíte?
My vám to řekneme, zeptejte se přírodovědců!
Zajímá vás nějaký přírodní jev, který byste chtěli objasnit a vysvětlit? Dejte nám pár dní a my váš dotaz zodpovíme zde na webu, případně vám odpověď pošleme mailem.
Chcete-li určit rostlinu, zvíře nebo třeba houbu, pošlete nám kvalitní, ostrou fotku, na které budou vidět detaily těla. Napište nám také přesné místo nálezu.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.