V domácnostech potkáme nejčastěji pokoutníky, snovačky a především třesavky. Všichni tito pavouci se živí drobnými členovci, kteří jsou v bytech přítomni po celý rok. Mají zde totiž zajištěno stabilní prostředí, kde se mohou množit bez ohledu na roční období.
V každé domácnosti neustále žijí třeba rybenky nebo pisivky, ale také široké spektrum much a podobného hmyzu, jenž se vyvíjí například v substrátu pokojových květin. Lidská obydlí, ač to tak nemusí na první pohled vždy vypadat, jsou tedy celoročně velmi bohatá na různé druhy členovců.
A jak zimují pavouci v přírodě? Obvykle se před mrazem ukrývají v hlubších vrstvách opadanky a půdy, případně zalézají pod kůru stromů či do podobných puklin. Tady je aktivita pavouků částečně utlumena, přesto však stále loví a přijímají potravu.
Ví se, že drobné druhy žijí téměř beze změny i pod vrstvou sněhu, nebo dokonce pobývají přímo na něm. Velmi populární je poznatek profesora Buchara, který několikrát pozoroval plachetnatky pozemní (Tenuiphantes cristatus), jak si staví sítě ve zvířecích stopách ve sněhu a úspěšně do nich loví chvostoskoky.


