Velká výstava bezobratlých 2023
Po dlouhých pěti letech se do Botanické zahrady PřF UK vrací Velká výstava bezobratlých. Oslavte s námi pestrost naší přírody a prozkoumejte zblízka fascinující svět bezobratlých živočichů.
26x Aktuality
V roce 1565 se na Maltě rozhodovalo o budoucnosti Evropy. Řád maltézských rytířů a místní obyvatelé tu čtyři měsíce vzdorovali turecké armádě. O průběhu bojů informovala Evropany unikátní série map.
Turci se na Maltě vylodili v květnu 1565. Oblehli klíčové maltské přístavy a pevnosti a chystali se ostrov dobýt.
To se jim ovšem nepodařilo – díky statečnosti obránců i díky vojenské pomoci, kterou Maltě poskytlo Španělsko. Turci byli nakonec poraženi a v září 1565 musely zbytky jejich armády odplout pryč.
Velké obležení Malty, jak se tomuto vojenskému střetu začalo říkat, pozorně sledoval celý křesťanský svět. Jenže kde mohla veřejnost získat zprávy z bojiště, když neexistovala televize ani internet? Benátský nakladatel Giovanni Francesco Camocio se rozhodl šířit aktuální informace prostřednictvím map.
Souběžně s válečnými událostmi tak vznikly čtyři verze názorné mapy, které zachycují různé fáze Velkého obležení. Tři verze jsou uloženy na Maltě, v kartografických sbírkách National Museum of Fine Arts. Tu zbývající se ale podařilo objevit teprve nedávno – a překvapivě v Praze, konkrétně v Mapové sbírce naší fakulty!
Faksimile všech čtyř renesančních map si teď můžete prohlédnout na výstavě Siege maps: keeping memory safe / Mapy obležení jako záchrana paměti. Připravilo ji maltské National Museum of Fine Arts společně s Mapovou sbírkou Přírodovědecké fakulty UK.
Expozice navíc vysvětluje, proč a jak mapy vznikly, čím se liší jednotlivé verze i co se na Maltě roku 1565 přesně odehrávalo.
Výstava se koná 1. července – 31. srpna 2016 v budově Přírodovědecké fakulty UK na adrese Albertov 6, Praha 2, v předsálí Mapové sbírky ve 2. patře.
Otevřeno je v pracovní dny od 9:00 do 17:00 hodin, vstup je zdarma.
Kompletní soubor čtyř map Velkého obležení má nesmírnou historickou hodnotu. Česko a Malta proto usilují o jeho zapsání do registru Paměť světa, což je seznam nejdůležitějších historických dokumentů spravovaný mezinárodní organizací UNESCO.
Přihláška byla podána v květnu 2016 a výsledky se dozvíme v červnu 2017. Držíme tedy naší Mapové sbírce palce, aby se jeden z jejích kartografických skvostů stal památkou UNESCO.
Akci nepořádají Přírodovědci.cz, takže na ní nedostanete razítko do svého Deníku přírodovědce.
Po dlouhých pěti letech se do Botanické zahrady PřF UK vrací Velká výstava bezobratlých. Oslavte s námi pestrost naší přírody a prozkoumejte zblízka fascinující svět bezobratlých živočichů.
26x Aktuality
Zapojte se na konci dubna do populární celosvětové soutěže a ukažte světu, jak bohatá je příroda ve vašem městě.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.