Gaudeamus Praha 2025
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Jakou roli mají zvířata v současném umění? Jsou pouze „materiálem“, nebo spolutvůrcem díla? Kdy získávají subjektivní tvář? Odpovědi budou hledat experti z přírodovědných i humanitních oborů.
„Současné umění miluje zvířata. Právě ona jsou čím dál častěji zastoupena ve vizuálním umění, fotografii, filmu, skulpturách a v performancích. Na konferenci se budeme ptát proč. Odkud pramení potřeba stále nových vyobrazení zvířat?“ komentuje Hannah Hurtzig, zakladatelka Mobilní akademie Berlín.
Mezinárodní konference Portrétování zvířat si všimne například toho, kdy portrét přestává znázorňovat „nějaké“ zvíře a začíná se věnovat konkrétnímu jednotlivci.
O konfrontaci estetických, politických a uměleckých požadavků při portrétování zvířat promluví britský kunsthistorik Steve Baker. Český antropolog Marco Stella ozřejmí zápletku legendárních „Čapkových“ velemloků s českou přírodní vědou a kulturou 20. století.
Olesja Turkina z Petrohradu představí ideologickou roli sovětských psů, kteří se dostali do kosmu ještě před prvními kosmonauty. Připraven je i příspěvek berlínského biologa Corda Riechelmanna, který ve svých knihách píše o invazi kun, bobrů, sojek či sov do našich měst.
Akce se koná v pátek 15. května 2015 od 11:00 do 19:00 hodin ve Veletržním paláci Národní galerie (Dukelských hrdinů 47, Praha 7).
Konferenčními jazyky jsou angličtina a čeština se simultánním překladem. Vstup je zdarma. Další informace najdete v podrobném programu a na Facebooku.
Konference Portrétování zvířat je projektem Mobilní akademie Berlín a Goethe-Institutu v Praze. Jde o první část trilogie Proč mluvit se zvířaty.
Tuto akci neorganizují Přírodovědci.cz, takže na ní nedostanete razítko do svého Deníku přírodovědce.
Ilustrační foto: Zdroj Wikimedia Commons, autor Hyrel, volné dílo / Public Domain.
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Na konci ledna proběhnou na Přírodovědecké fakultě UK Dny otevřených dveří, kde se účastníci dozví vše o studiu biologie, chemie, geografie, geologie i životního prostředí.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.