Gaudeamus Praha 2025
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Cyklus Chemické čtvrtky přináší další zajímavé téma. RNDr. Markéta Martínková, Ph.D. z Katedry biochemie Přírodovědecké fakulty UK bude přednášet na téma Chemické markery v (bio)medicíně. Pokud se tedy zajímáte o biochemii, biomedicínu, vyhledávání závažných chorob a jejich včasného podchycení, určitě přijďte na poslední přednášku našeho chemického cyklu.
Přednáška se bude konat dne 9. května 2013 od 16,30 hodin v posluchárně CH1 Chemického ústavu (Hlavova 8, Praha 2).
Cílem přednášky je seznámit posluchače se základními pojmy a přístupy laboratorní medicíny, jejíž součástí je také obor klinické biochemie. Posluchači budou stručně uvedeni do problematiky tohoto obor. Důraz bude kladen na srozumitelné vysvětlení nejčastějších patologických pochodů ovlivňujících složení tělních tekutin včetně krve a také objasnění jak naopak změny složení krve ovlivňují zdravotní stav lidského organismu. Právě látky, jejichž koncentrace v krvi se vlivem patologických procesů mění, se nazývají chemické markery a mají široké uplatnění v medicíně. Stanovení koncentrace chemických markerů souvisejících s chorobnými stavy slouží ke (i) screeningu tj. k vyhledávání závažných chorob nebo metabolických rizikových faktorů, (ii) včasnému zachycení příznaků nemocí, (iii) ke stanovení diagnózy, (iv) k posouzení prognózy zdravotního stavu pacienta a v neposlední řadě
ke (v) sledování průběhu choroby a terapie.
V programu přednášky se zaměříme na dvě skupiny chemických markerů. Na těchto skupinách bude demonstrován rozdílný princip využití těchto látek v různých oborech medicíny. Jednak vysvětlíme princip použití tumorových markerů v onkologii. Následně se skupinou tumorových markerů srovnáme skupinu kardiomarkerů, které slouží k diagnostice nemocí srdce, hlavně infarktu myokardu. Dalším důvodem pro výběr chemických markerů právě z těchto dvou oblastí medicíny je ten, že jmenované choroby způsobující statisticky nejčastěji úmrtí v ČR. Onkologické choroba tvoří 20 % ze všech příčin umrtí v ČR a kardiovaskulární nemoci se na tomto čísle podílejí dokonce z 50 %. Není tedy divu, že právě tyto oblasti medicíny se velmi intenzivně studují i v souvislosti s využitím nových chemických markerů.
Závěrem budou uváděny příklady konkrétních klinických interpretací použití chemických markerů v obou medicinálnách oborech (onkologii i kardiologii).
Zdroj ilustrační fotografie: http://www.lecba-rakoviny.cz/
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Na konci ledna proběhnou na Přírodovědecké fakultě UK Dny otevřených dveří, kde se účastníci dozví vše o studiu biologie, chemie, geografie, geologie i životního prostředí.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.