Noc vědců 2024
Základní proměnnou světa je proměna. Od evoluce v přírodě po revoluci v technologiích. Svou proměnou a vývojem prochází vše kolem nás. Pojďme společně proměnit jednu noc v roce na jedinečnou oslavu vědy!
V tomto týdnu se toho na Přírodovědecké fakultě událo skutečně mnoho. Nejenomže jsme spustili náš projekt Přírodovědci, pan děkan Bob Gaš rozdal ceny nejlepším studentům fakulty, ale naši paleontologové z geologické sekce slavnostně pokřtili svoji novou knihu s názvem Putování naším pravěkem. Stalo se tak 2. listopadu 2011 a nemohlo to být nikde jinde, než v našem Chlupáčově muzeu historie Země.
Kniha Putování naším pravěkem, která vznikla pod vedením našich čelních paleontologů Martina Košťáka a Martina Mazucha, zve čtenáře na cestu časem od nejmladších geologických útvarů do doby vzniku nejstarších hornin na našem území. Všechna období jsou zasazena do celosvětového kontextu, ukazují rozmanitost bioty i důležité události, které měly zásadní vliv na běh geologických dějin. Text vychází z nejnovějších poznatků a objevů, některé z nich publikovali sami autoři v prestižních vědeckých časopisech. Knížku doprovází množství fotografií lokalit a zejména fosílií, které může návštěvník spatřit v Chlupáčově muzeu historie Země Univerzity Karlovy, Přírodovědecké fakulty, pojmenovaném na počest vynikajícího českého geologa a paleontologa Prof. Iva Chlupáče, Dr.Sc. Fotky zkamenělin doplňují moderní rekonstrukce našich dvou předních postav současného paleoartu – Petra Modlitby a Jiřího Svobody. Knížka je určena všem zájemcům o dávnou historii naší planety a zejména našeho území.
Samostatná kapitolka je vždy věnována biotě, skupinám organizmů dané doby, jejich evoluční historii, významu, rozšíření, vzniku nových skupin nebo naopak velkým katastrofickým vymíráním. Čtenář může objevit život v blízkosti jižního polárního kruhu, navštívit korálové útesy tropického moře u nás, projít se pralesy plavuní a přesliček, spatřit pouště, mělké zálivy obývané mořskými plazy, třetihorní močály nebo tundrovou krajinu poslední doby ledové. Každé období i měnící se biotopy přinesly rozdílné adaptace různých skupin organizmů. I z této knížky vyplývá, že změny klimatu nejsou fenoménem posledních let, nýbrž že v historii mnohokrát došlo často i k výraznějším klimatickým výkyvům, než jakých jsme svědky dnes, a to bez přispění člověka.
Text je doplněn barevnými fotografiemi fosilií, které pochází z našeho území a jsou součástí stálé expozice Chlupáčova muzea historie Země. Jejich výběr je samozřejmě omezen počtem stránek knížky, přesto představují typické ukázky toho období, do kterého se právě vypravíme. Autoři se snažili vybrat nálezy s estetickou, ale i s paleontologickou hodnotou: některé „nevábně“ vyhlížející zkameněliny mohou mít velkou vypovídací hodnotu, naopak ty pěkné nemusí o životním prostředí v dávné době prozradit skoro nic. Většinu z vyobrazených fosilií si může čtenář nalézt sám na některém z popsaných nalezišť. Ve výčtu lokalit jsou rovnoměrně zastoupena naleziště, na nichž lze sbírat bez omezení, ta, kde je třeba mít povolení, i ta, která jsou chráněna a sběr je na nich zakázán. U každé lokality jsou uvedeny souřadnice, současný stav a stupeň přístupnosti. Krátce jsou popsány geologické poměry, charakter sedimentu, stáří a místní zajímavosti. Samostatný odstavec je určen fosiliím lokality a jejich významu. Kapitoly doplňují aktuální fotografie nalezišť.
Ještě váháte, co letos darovat pod stromeček? Tak Putování naším pravěkem od našich přírodovědců Martina Košťáka a Martina Mazucha jistě udělá radost mnoha věkovým kategoriím :)
Kniha je k dostání na http://www.kosmas.cz/knihy/163179/putovani-nasim-pravekem/
Redakce
Základní proměnnou světa je proměna. Od evoluce v přírodě po revoluci v technologiích. Svou proměnou a vývojem prochází vše kolem nás. Pojďme společně proměnit jednu noc v roce na jedinečnou oslavu vědy!
Zábava i poznání letos návštěvníky čekají v sobotu 28. září v Centrálním parku Pankrác. Potkají tam i Přírodovědce.cz.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.