Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
3x Biolog
Čtvrtého července slaví lidé ve Spojených státech amerických svůj největší svátek – Den nezávislosti. Vyhlášení nezávislosti v roce 1776 však bylo jen začátkem dlouhé a klikaté cesty k dnešním USA.
Zárodek USA tvořilo třináct britských kolonií na pobřeží Atlantiku. Když se tyto kolonie roku 1776 osamostatnily, musely ze všeho nejdřív vyhrát válku s Británií, která si jejich odtržení nenechala jen tak líbit. Američané nakonec zvítězili a v roce 1783 uznala Británie nezávislost USA.
Spojené státy byly ze začátku konfederací – volným svazkem relativně samostatných států. V roce 1787 však Američané sepsali novou ústavu, která konfederaci nahradila těsnější federací. V ní se dělí o výkon moci jednotlivé státy s federální vládou.
Každý stát USA má svůj parlament a vládu v čele s guvernérem, vlastní soudy nebo policii. Jeho pravomoci v oblasti školství, zdravotnictví, dopravy či infrastruktury jsou také poměrně velké. Když to hodně zjednodušíme, jsou státy „samostatné“ víc než naše kraje, ale méně než země v rámci Evropské unie.
Ústavu z roku 1787 schválilo do roku 1790 všech třináct bývalých kolonií. Ty můžeme považovat za zakládající státy USA – neboli Unie, jak se také někdy říká. Další státy vznikaly na územích, která se Američanům podařilo získat diplomacií nebo válkou.
Z většiny nových území se nejdřív stala takzvaná teritoria, což byly oblasti spravované přímo federální vládou. Jak se teritoria postupně zalidňovala a ekonomicky rozvíjela, vytvářely se z jejich částí nové státy.
Územní vývoj Spojených států byl dost složitý. Detailně ho popisuje například toto heslo anglické Wikipedie. Pojďme si shrnout aspoň hlavní události.
Severní Amerika byla jakýmsi ringem, kde spolu zápasily evropské koloniální mocnosti (Británie, Francie, Španělsko, na severu i Rusko), USA a později také Mexiko, které se roku 1821 odtrhlo od Španělska. Smutné je, že v tomto zápolení nebral nikdo ohledy na zájmy původních obyvatel – tedy mnoha národů severoamerických indiánů.
Po válce za nezávislost se USA rozkládaly od Atlantského oceánu k řece Mississippi. V roce 1803 se ovšem Američanům povedlo koupit od Francie Louisianu. Dnes se tak jmenuje středně velký stát USA u Mexického zálivu. Tehdy to ale byl název pro obrovskou oblast zhruba mezi řekou Mississippi a Skalistými horami. Rozloha Spojených států se koupí Louisiany skoro zdvojnásobila! Navíc se tak stalo za velmi příjemnou cenu asi jednoho dnešního dolaru za hektar.
V roce 1819 odstoupilo Španělsko Spojeným státům Floridu. Roku 1845 se k USA připojil Texas, který byl původně součástí Mexika, ale v roce 1836 si vybojoval nezávislost.
Následovala mexicko-americká válka (1846–1848), v níž Američané získali dnešní Kalifornii, Arizonu a další státy Jihozápadu. Mezitím se ještě stihli v roce 1846 dohodnout s Británií na rozdělení Oregon Country. Šlo o region u pobřeží Tichého oceánu, spravovaný od roku 1818 společně Brity a Američany. Spojeným státům připadlo díky této dohodě území nynějších severozápadních států Oregon, Washington a Idaho.
Rozpory ohledně zrušení otroctví vyvolaly americkou občanskou válku (1861–1865). Jedenáct jižních států během ní dočasně vystoupilo z USA. Vznikl také jeden nový stát – Západní Virginie, která se roku 1863 odtrhla od jižanské Virginie.
V roce 1867 koupily Spojené státy od Ruska Aljašku, v roce 1898 pak obsadily Havaj. Tato dvě území se roku 1959 stala zatím posledními státy USA.
Naše mapa ukazuje, jak probíhalo „budování Ameriky“ z jednotlivých států. V originálním rozlišení si ji můžete prohlédnout nebo stáhnout zde.
James Q. Wilson: Jak se vládne v USA. Victoria Publishing, Praha, 1995.
http://en.wikipedia.org/wiki/USA
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_U.S._states_by_date_of_statehood
http://en.wikipedia.org/wiki/Territories_of_the_United_States
http://en.wikipedia.org/wiki/Territorial_evolution_of_the_United_States
http://en.wikipedia.org/wiki/Louisiana_Purchase
http://en.wikipedia.org/wiki/U.S._state
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
3x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
3x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.