Noc vědců 2024
Základní proměnnou světa je proměna. Od evoluce v přírodě po revoluci v technologiích. Svou proměnou a vývojem prochází vše kolem nás. Pojďme společně proměnit jednu noc v roce na jedinečnou oslavu vědy!
Celý svět je závislý na ropě, přezdívané „droga lidstva“. Nejvíce se jí nachází v oblasti Perského zálivu. Kde přesně se zde ropa těží a kam je exportována? To zjistíte z naší mapy.
Zkuste si představit den života bez ropy. Co by se stalo, kdyby náhle došla? Výroba by se vrátila do poloviny 19. století, ale bez tehdejší infrastruktury a s mnohonásobně vyšším počtem lidí. Došlo by k válkám o ropu; bohatý by byl ten, kdo by měl zásoby.
Ropa je tedy pro současnou civilizaci strategicky důležitá. Největšími zásobami této drahocenné suroviny oplývá region Perského zálivu. V jeho vodách a na území okolních států se v roce 2013 nacházelo 54 % světových zásob ropy – 800 miliard barelů neboli 130 bilionů litrů.
Denně se tu vyprodukuje asi 23 milionů barelů ropy, tedy zhruba 3,6 miliardy litrů. Perský záliv tak obstarává 34 % světové denní těžby. Zdejší státy díky ropě velmi prosperují. Průměrný hrubý domácí produkt oblasti činí 373 miliard dolarů a ročně se zvyšuje o působivých 8 %.
Naprostá většina produkce ze zemí Perského zálivu se exportuje. Nejvíce ropy míří do Asie s Oceánií, kde jsou hlavními dovozci Čína, Japonsko, Indie a Jižní Korea. Další významné odběratele představují Severní Amerika a Evropa.
Naše mapa zobrazuje ropná pole, významné těžební plošiny a důležité přístavy ve vodách Perského zálivu. Ras Tanura je dokonce druhý největší přístav na světě, pokud jde o vývoz ropy – každý den ho opouští 6 milionů barelů. Zajímavostí je plovoucí přístav Sirus v severozápadní části zálivu, který slouží jako ropné překladiště.
Koláčové grafy v mapě ukazují strukturu exportu ze zemí kolem Perského zálivu. Jedná se vždy o export ropy z celé země, tedy ropy vytěžené na pevnině i ve výsostných vodách. Doplňme ještě žebříček vývozců v absolutních číslech (tisíce barelů denně, údaje z roku 2012):
Bahrajn 230
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zahrnuje do regionu Perského zálivu ještě Omán a Sýrii. Pro ně však OPEC neposkytuje dostatečně podrobné statistické údaje, a proto je zde ani v mapě neuvádíme.
Mapu v originálním rozlišení si můžete prohlédnout nebo stáhnout zde. Jejím autorem je Jan Doležal, student katedry fyzické geografie a geoekologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.
Jan Doležal
Základní proměnnou světa je proměna. Od evoluce v přírodě po revoluci v technologiích. Svou proměnou a vývojem prochází vše kolem nás. Pojďme společně proměnit jednu noc v roce na jedinečnou oslavu vědy!
Zábava i poznání letos návštěvníky čekají v sobotu 28. září v Centrálním parku Pankrác. Potkají tam i Přírodovědce.cz.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.