Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
4x Biolog
Jak výjimečná je čeština se svými háčky, čárkami a „ů“? Méně, než byste si možná mysleli. Víte, ve kterých zemích potkáte å, ç, ê, ħ, ğ, ø, ñ nebo ū? Podívejte se na naši jazykovou mapu Evropy.
Evropa je fascinující svou rozmanitostí. Na poměrně malém prostoru žijí desítky různých národů a kultur – které používají desítky různých jazyků. Většina evropských jazyků se píše latinkou, tedy abecedou vytvořenou původně ve starověkém Římě k zápisu latiny.
Když jiné národy přebíraly latinku, musely si poradit s jedním zásadním problém. Mnoho řečí používá hlásky, které v latině neexistovaly a původní latinka pro ně tedy neměla písmena. Postupně se ujala tři řešení:
1) Spřežky. Vybrané hlásky se zapisují kombinací několika písmen. Například v němčině se „š“ píše jako „sch“, v maďarštině se „ň“ píše jako „ny“.
2) Diakritika. K latinským písmenům se připojují různá diakritická znaménka. Používá se jich spousta – nejen nám dobře známé háčky a čárky, ale také dvojtečky, šikmé čáry, ocásky, stříšky, vlnovky… Znaménka se umísťují nad písmeno, pod něj nebo přes něj.
3) Speciální znaky. Některé národy se nespokojily se spřežkami a diakritikou, ale obohatily latinku o zcela nová písmena. Pokud se učíte německy, dobře znáte „ß“ čili „ostré s“. Norština, dánština a islandština zas mají „æ“, které vzniklo splynutím „a“ a „e“. V islandštině navíc najdeme „ð“ a „þ“. Jejich původ se dá vysledovat do staroangličtiny a v případě „þ“ až do germánských run.
Psaná podoba jazyka má svůj historický vývoj. Čeština původně používala spřežkový pravopis, diakritika se v ní objevila až začátkem 15. století. Za autora revolučního návrhu na její zavedení bývá považován Jan Hus. Diakritický pravopis se ovšem prosazoval pomalu, zcela převládl teprve v polovině 16. století.
V některých zemích se písmo měnilo i docela nedávno. Například v Ázerbájdžánu psali v letech 1938–1991 cyrilicí, ale po rozpadu Sovětského svazu uzákonila země roku 1991 latinku. O rok později v ní pak nahradila písmeno „ä“ znakem „ə“. Černá Hora zase v roce 2009 zavedla dvě nová písmena, „ś“ a „ź“.
Abyste se v té jazykové různorodosti lépe vyznali, připravili jsme pro vás mapu (nebo spíš infografiku) evropské diakritiky.
Rekordmany v počtu písmen s diakritickými znaménky jsou Slováci, kteří porážejí Čechy 17:15. Této vedoucí dvojce dýchají na záda Francouzi, Portugalci a Lotyši. Jedině angličtina se v Evropě obejde zcela bez diakritiky.
Mapu v plném rozlišení si můžete stáhnout jako obrázek PNG nebo dokument PDF.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
4x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
3x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.