Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
3x Biolog
Výzkum a mapování pamětních míst, hmotných i nehmotných dokladů souvisejících s dějinami přírodních a exaktních věd v českých zemích od středověku po nejnovější dobu se převtělil do pozoruhodných webových stránek a online mapy.
Základem projektu je tvorba topograficky zaměřené databáze historicky významných míst spjatých s dějinami vědy. Tvorba databáze spočívá ve sběru dat, terénním výzkumu a metodickém, historickém i programátorském odborném zpracování. Obsah databáze je promítán do digitální interaktivní mapy s potřebnými atributy a pokročilými analytickými funkcemi a do spjatého e-atlasu ve formě digitálního katalogu a rejstříku mapy. Na tento základní výstup projektu navazují další aplikované výstupy, které ve vybraných oborových oblastech či tématech specifického historického zaměření propojují a přístupně podávají shromažďované poznatky v podobě stezek v mobilní aplikaci pro smartphone či tablet, jejich tištěného podání jako knižního atlasu a putovní interaktivní výstavy s katalogem. Projekt tak přispívá k dokumentaci a uchování národního kulturního dědictví, které rovněž názorně zpřístupňuje v populárně-naučné podobě.
On-line dostupná mapa s odborným obsahem je komplexně interaktivní. Na aktivitě uživatele závisí, s jakými soubory dat bude pracovat a do jaké hloubky je použije. Mapa je vytvořena tak, že umožňuje záznamy filtrovat v různých kombinacích jednak věcně podle vědních oblastí (biologická, geografická, geologická, chemická, matematicko-fyzikální, obecné), jednak historicky podle staletí. Dále umožňuje více specificky vyhledávat prostřednictvím zadaných klíčových slov, například podle konkrétního oboru, instituce nebo jména určité osobnosti. Mapový záznam kromě základní informace o daném místě odkazuje i na další věcně spjatá místa, takže kromě filtrovaných souborů míst lze i aktivně „putovat“ mimo jejich rámec. Kromě aktuálních základních a leteckých map lze za mapový podklad zvolit i starší historické situace podle II. (1836–1852) a III. (1876–1880) vojenského mapování.
Mapový záznam současně umožňuje přejít na příslušné heslo v novém okně v e-atlasu, kde lze nalézt podrobnější informace, obrazový materiál a další odborný aparát. V rámci e-atlasu lze filtrovat a vyhledávat analogickým způsobem jako v mapě a z jeho hesel se lze opět vracet na záznam v mapě. E-atlas tak představuje hlubší věcné a odborně historické rozpracování záznamů z mapy, lze s ním podle účelu pracovat samostatně, anebo v interakci s mapou.
Více informací o projetku naleznete zde.
Součástí projektu je i výstava Cesty české vědy.
CESTY ČESKÉ VĚDY se klikatí krajinou a historií naší země většinou nepovšimnuty. Na výstavě ukazujeme příběhy přírodovědného poznání zasazené do míst, kde se odehrávaly. Nahlédněte do nich skrze dvanáct zastavení, jež ukrývají příběhy z dějin geografie, botaniky, geologie, astronomie genetiky či naturfilosofie. Představují symbolická zastavení v místě a čase, dávají prostor pro zamyšlení, pro nalézání nečekaných souvislostí, zpřítomnění událostí…
Výstava započne v sobotu 2. dubna v Jáchymově a postupně bude ke zhlédnutí i na dalších místech.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
3x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
3x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.