Líska místo buku
Dosavadní učebnice biologie a lesnictví se shodují na tom, že nebýt člověka, byla by velká část Evropy přirozeně pokryta hustými lesy. Jak ale skutečně vypadala evropská vegetace před příchodem Homo sapiens?
1x Aktuality
Víte, kde u nás hledat nejteplejší pramen, nejkyselejší vodní nádrž nebo nejvýše položené nádraží? I to se dozvíte v další pravidelné várce biologických, chemických, geologických a geografických NEJ.
Největší, nejmenší, nejrychlejší – ale také nejsladší, nejvíce ohrožený nebo s nejvyšší tepelnou vodivostí. Pro učitele přírodovědných předmětů jsme vydali unikátní kalendář na rok 2015, který nabízí slovem i obrazem 53 rekordů ze světa biologie, chemie, geologie a geografie.
Neradi bychom však připravili ostatní fanoušky přírodních věd o přehlídku zajímavých rekordů. Proto je budeme postupně zveřejňovat na těchto stránkách. Dostane se při tom i na některá NEJ, která se do tištěného kalendáře nevešla.
Podívejte se, co jsme vybrali na září:
Česká republika má jednu z nejhustších železničních sítí na světě. Naše železnice stoupají až do hor – nejvýše položenou stanicí je Kubova Huť na Šumavě. Nachází se v nadmořské výšce 995 metrů.
Foto Sasik2, licence CC BY-SA 3.0.
Uhlík zůstává za atmosférického tlaku pevný až do 3 642 °C, což představuje rekord mezi chemickými prvky. Při této teplotě se mění na plyn (sublimuje). Na obrázku je grafit z Mineralogického muzea Přírodovědecké fakulty UK.
Foto Petr Jan Juračka.
Hromnické jezírko nedaleko Plzně je zřejmě nejkyselejší vodní nádrží v ČR – zdejší voda má pH 2,6. Jezírko vzniklo zaplavením lomu, kde se těžila břidlice s vysokým obsahem pyritu. Z ní se do roku 1896 vyráběla kyselina sírová.
Foto Petr Jan Juračka.
Hlemýžď zahradní je běžný a zdánlivě naprosto obyčejný živočich. Přitom však jde o rekordmana české přírody. Ze všech našich plžů má totiž největší ulitu; ta může měřit až 50 milimetrů.
Foto Petr Jan Juračka.
Karlovarské Vřídlo je nejteplejším minerálním pramenem v České republice. Teplota jeho vody dosahuje 73 °C.
Foto Vertical Images, www.verticalimages.cz.
Kalendář přírodních rekordů na rok 2015 vznikl díky projektu OP VK „Propagace přírodovědných oborů prostřednictvím badatelsky orientované výuky a popularizace výzkumu a vývoje, reg. č. CZ.1.07/2.3.00/45.0028,“ který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.
Dosavadní učebnice biologie a lesnictví se shodují na tom, že nebýt člověka, byla by velká část Evropy přirozeně pokryta hustými lesy. Jak ale skutečně vypadala evropská vegetace před příchodem Homo sapiens?
1x Aktuality
Možná víte, že většina obojživelníků a všechny původní druhy plazů jsou v Česku chráněni. Dohromady je to něco přes 30 druhů. V celosvětovém měřítku však herpetofauna představuje přibližně 20 000 druhů!
4x Aktuality
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.