Cesta do hlubin studia chemie 2024
Na Chemické sekci PřF UK proběhl již 9. ročník semináře Cesta do hlubin studia chemie. Dvoudenní akce se v letošním roce zúčastnilo 65 učitelů a 80 žáků středních škol.
0x Chemik
V rámci OECD vykazuje Jižní Korea nejvyšší míru sebevražednosti. Celkově se jedná o 5. nejčastější příčinu úmrtí v Jižní Koreji napříč všemi věkovými kategoriemi.
Za vysokými mírami sebevražednosti v Jižní Koreji stojí řada faktorů. Níže si je podrobněji rozebereme.
Pohlaví
Pohlaví patří mezi jeden z obecnějších faktorů, které ovlivňují sebevražednost. V Jižní Koreji muži páchají sebevraždy častěji než ženy. U mužů je sebevražda 5. nejčastější příčinou úmrtí, zatímco u žen je na 7. místě (Národní systém indikátorů, 2024). Sebevražednost podle pohlaví se také liší podle věku. V adolescentním věku (tj. věk 11–19 let) páchají sebevraždy častěji dívky než chlapci. Od 20 let páchají sebevraždy více muži než ženy (OSN, 2019). Častější sebevraždy u mužů mohou být zapříčiněny tím, že muži spíše nenahlásí to, že mají sebevražedné myšlenky na rozdíl od žen. Ženy tak častěji vyhledávají odbornou pomoc než muži. Další rozdíl v sebevražednosti mezi pohlavími může být v tom, že ženy mívají rozvinutější sociální vazby než muži. Muži jsou tak náchylnější k riziku sebevraždy než ženy i v tomto ohledu. Vliv na vyšší sebevražednost dívek v adolescentním věku měla jejich nižší fyzická aktivita v jejich věku i v rámci tělesné výchovy ve škole (Roh, Mun, Kim, 2022).
Věk
Věk patří mezi obecnější faktory ovlivňující sebevražednost v Jižní Koreji. Míra sebevražednosti se liší podle věkových skupin. Nejčastější příčina úmrtí mezi nezletilými je sebevražda. Toto platí převážně pro adolescenty (OSN, 2019). Ti jsou jako školáci pod nátlakem, aby se dostali na vysokou školu a dosáhli „úspěchu“. Také bylo prokázané, že senioři (ve věku nad 65 let) vykazovali vyšší sebevražednost (viz. Graf 2). Adolescenti a senioři mohou vykazovat vyšší riziko spáchání sebevraždy také kvůli sociální izolaci. Rozdíl v míře sebevražednosti mezi adolescenty a seniory je v tom, že sebevražda není nejčastější příčinou úmrtí mezi seniory. Sebevražednost mezi seniory souvisí spíše se socioekonomickým statusem než s tlakem na výkon. V případě produktivní složky populace (tj. ve věku 20–64 let) patří sebevražda mezi dvě nejčastější příčiny úmrtí (Jang, Lee, Kim et. al., 2022). U produktivní složky populace je sebevražednost pravděpodobněji spjatá více s pracovním prostředím, ve kterém se jedinec pohybuje.
Velký akademický tlak
Jedná se o hlavní spouštěč stresu, který stojí za rozvojem spousty psychických onemocnění, jako je například deprese, která vede často ke spáchání sebevraždy. Tamní vzdělávací systém klade důraz na zkoušky a soutěživost je tam vysoká. Právě zkoušky a vedle nich domácí úkoly jsou nejčastějšími spouštěči stresu u tamních středoškoláků. Už od dětství jsou jihokorejské děti vystavovány nadměrné míře stresu spojené se školou, a proto je sebevražda vedoucí příčinou úmrtí mezi adolescenty. Rizikovější období bývá okolo maturity a přijímacích zkoušek na tamní vysoké školy. Přijímací zkoušky na vysokou školu jsou v Jižní Koreji vnímány jako něco, co společnost třídí do různých kategorií, a to je jeden z důvodů, proč se mnoho studentů připravuje léta na tyto zkoušky. Rodiče hodně investují do soukromého vzdělání svých dětí, kdy mají vedle školních povinností i nějaké doučování, a to na ně může přenášet také ten nátlak na „úspěch“. Vystudovat vysokou školu v Jižní Koreji je prezentováno jako klíč k úspěšnému nalezení práce a vyššímu platu (Jarvis, Corbett, Thorpe, Dufur, 2020).
Stresující zaměstnání
V tomto případě také záleží na typu povolání a pozici zaměstnance. Manažeři nejčastěji páchali sebevraždy, ať už mezi muži či ženami. Pracující v primárním sektoru (například v zemědělství), řemeslníci a montážní dělníci jsou vystavováni velké míře stresu, protože tam je riziko fyzického poranění. Nezaměstnaní častěji páchají sebevraždy než zaměstnaní (Jang, Kim, Song et. al., 2021). Strach z neúspěchu, velké zodpovědnosti, dlouhá pracovní doba a práce na noční směny přispívají ke zvýšenému riziku sebevraždy. Také po vysoké škole se Jihokorejci snaží dosáhnout „úspěchu“ v rámci zaměstnání, které je pro ně kolikrát stresující. Osoby s nižším příjmem jsou vystaveny vyššímu riziku sebevraždy než osoby s vyšším příjmem. Muži, kteří měli konflikty se svými nadřízenými v práci, páchali sebevraždy častěji, zatímco u žen to bylo z důvodu nedobrých osobních vztahů na pracovišti (Kim, Bay, Dusing et. al., 2024). Problémem u sebevražednosti vztahující se k zaměstnání je to, že vedoucí pracovníci / manažeři nenahlašovali myšlenky na sebevraždu, zatímco pracovníci na směny, úředníci a podobně to dělali.
Sociální izolace
V Jižní Koreji platí, že tam kde je nižší hustota zalidnění, tam je vyšší míra sebevražednosti. Lidé, kteří se socializovali, tak vykazovali nižší riziko sebevraždy než ti, kteří se nesocializovali. Senioři, kteří bydlí sami, bývají ve vyšším riziku spáchání sebevraždy než ti, kteří žijí ve vícečlenné domácnosti. Ani členové mladší generace nejsou bez rizika, pokud jsou v sociální izolaci. Muži jsou náchylnější k sociální izolaci než ženy, protože ty mívají více rozvinuté sociální vztahy. Dostupnost parků, kde se dá cvičit, může eliminovat riziko sebevraždy. Také typ bydlení ovlivňoval míru sociální izolace Bydlení v osamocených domech spíše zvyšovalo riziko spáchání sebevraždy (Jang, Kim, Lee, 2022). Sociální izolace nemusí být nutně fyzická, ale také psychická, byť je člověk přítomen vedle nějakého člověka. Sociální izolaci ovlivňují například problémy ve vztazích, neúspěchy v pracovním životě jako je odmítání na pohovorech. Toto se týká spíše mladých lidí, kteří se stanou právě plnoletými (Gong, 2024). Minority se také potýkají se sociální izolací.
Závěr
Míry celkové sebevražednosti a podle pohlaví kolísaly, byť zaznamenávají spíše sestupný trend za posledních 10 let. Co se týká měr sebevražednosti podle věku, tak nejvíce osob na 100 000 obyvatel páchalo sebevraždy v seniorském věku – především ve věku nad 80 let, a tak to zůstalo během 10 let, byť tam nastal také pokles.
Seznam použité literatury
Petr Hejtmánek
Foto v záhlaví Depositphotos.com
Na Chemické sekci PřF UK proběhl již 9. ročník semináře Cesta do hlubin studia chemie. Dvoudenní akce se v letošním roce zúčastnilo 65 učitelů a 80 žáků středních škol.
0x Chemik
Přednášky o studiu, doprovodné přednášky, interaktivní program ve studenské zóně, informační pulty jednotlivých fakult i kavárna Coffee Break - to vše a mnohem víc již 9. 11. na Právnické fakultě UK.
0x Aktuality
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.