Věda je krásná 2024
Blíží se 13. ročník fotografické a výtvarné soutěže Věda je krásná. Pokud rádi fotíte přírodu, můžete své snímky přihlásit do kategorie Objevitelská.
2x Aktuality
Dílo Bohuslava Balbína je přímo nabito podrobnými a zajímavými informacemi z mnoha oborů a nabízí jedinečný pohled na historii české vědy. Jeho první část s komentáři se podařilo poprvé vydat v českém jazyce.
Na první pohled není úplně jasné, proč by se měl dnešní přírodovědec zajímat o dílo Bohuslava Balbína (1621–1688). Byl přece katolickým knězem, členem Tovaryšstva Ježíšova (jezuitů), humanitním vzdělancem a zemským patriotem, známe ho tedy spíše z učebnic literatury. Bližší pohled náš však přesvědčí, že tento autor si pozornost současného vědce rozhodně zaslouží. V jeho obrovském díle Rozmanitosti z historie Království českého se totiž nachází i kniha věnovaná zoologickým, botanickým, geologickým a geografickým pozoruhodnostem Čech, zpracovaných s velkou precizností a přinášejících dodnes řadu cenných poznatků badatelům různých oborů.
Bohuslav Balbín pocházel z řad nižší české šlechty a od dětských let projevoval zájem o přírodu, zejména byl vášnivým lovcem. Přes pohnutou dobu třicetileté války se mu v mládí podařilo získat kvalitní vzdělání, které zdaleka přesahovalo průpravu nutnou pro vykonávání kněžského povolání. Během svého poměrně dlouhého života pak působil většinou jako učitel a kněz na mnoha místech celého Království. Při svých cestách neúnavně sbíral materiály nejen přírodovědného rázu a diskutoval s předními vzdělanci své doby. Poznatky pak ke konci života v pražském Klementinu zpracovával do svého monumentálního cyklu.
První díl tohoto rozsáhlého díla, nedávno vydaný poprvé v českém jazyce, je vlastně prvním skutečným důkladným (na dlouhou dobu jediným) přírodopisem Čech. Z hlediska zoologie, ale i v jiných oborů, bylo překonáno až ve druhé půli 19. století. Autor poutavým stylem referuje o geografii, pohořích, řekách, nerostných ložiscích, drahých kamenech, jeskyních, pramenech, rostlinách, rybách a rybníkářství, zvěři a oborách, ptácích a jejich lovu. Celé dílo je zároveň plné citátů jiných přírodovědců (renesančních) i antických klasiků.
Některé zoologické skupiny zpracovává jen povrchně (bezobratlí, drobní savci, obojživelníci, plazi), velkou pozornost však věnuje velkým savcům, ptákům a rybám. Zejména kapitoly o ptácích jsou i pro dnešního ornitologa strhující četbou. Obsahují totiž výčet všech Balbínovi známých druhů, vyskytujících se v zemi. U mnoha z nich uvádí podrobnosti o jejich výskytu, chování, ale také způsobu jejich lovu. Čtenáře tak může překvapit lov mnoha druhů dravých ptáků pod horou Říp pro sokolnické účely, lov skřivanů do sítí v polích a výskyt dropů ve středních Čechách. Zajímavé jsou i časté reference o brkoslavech severních, vyvěšování hnízdních budek pro špačky (ovšem z kulinářských důvodů) a nesčetné množství dalších údajů.
Kniha je plná autorových osobních zkušeností, ať již loveckých či chovatelských. Píše například o ochočeném vrabci, kterého choval v kapuci své kutny františkánský mnich či o uprchlé opici, kterou vesničané považovali za čerta.
Velmi podrobně se věnuje i ichtyologii, řadu poznatků získával přímo od rybářů. Píše velmi přesně o migraci a rozmnožování lososů, a také o výskytu jeseterů a platýsů. V kapitolách o velkých savcích pak přináší cenné údaje o bobrech, velkých šelmách, divokých kočkách, také o vysazování zubrů, daňků, muflonů a divokých králíků.
Byť jezuité patřili v barokní době ke vzdělanecké elitě a mnoho z nich dosáhlo na poli přírodovědného bádání velkých úspěchů (např. Georg Joseph Kamel, rodák z Brna, objevitel kamélie), dílo Bohuslava Balbína je unikátem. Svým rozsahem a precizností je skvostným příkladem české barokní vzdělanosti a jeho význam v poznání historie fauny a flóry Čech je nepřekonatelný.
Knihu je možné si vypůjčit v knihovně Katedry filosofie a dějiny přírodních věd, Viničná 7. Vydání dalších dílů z Balbínova rozsáhlého cyklu se připravuje.
Bohuslav Balbín: Rozmanitosti z historie Království českého. Academia, Praha: 2017. Komentáři opatřili Stanislav Komárek, Václav Cílek a Roman Figura. Přeložil Jiří Čepelák.
Roman Figura, Přírodověda populárně
Článek byl přejat z rubriky Přírodověda populárně.
Blíží se 13. ročník fotografické a výtvarné soutěže Věda je krásná. Pokud rádi fotíte přírodu, můžete své snímky přihlásit do kategorie Objevitelská.
2x Aktuality
I v nadcházejícím akademickém roce se můžete těšit na cyklus biologických přednášek ve Viničné 7, které se pyšní opravdu dlouhou tradicí. Vybírat z programu na zimní semestr můžete již nyní.
2x Biolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.