Uhynulé vydry odhalují znečištění řek
Vydra říční, největší šelma našich vodních toků, je nejen symbolem návratu divoké přírody do české krajiny, ale může být i klíčem k odhalení skrytého znečištění řek a potoků.
2x Aktuality
Předposlední víkend v květnu (23.–25. 5.) proběhne již čtvrté bleskové mapování vybraných nepůvodních druhů živočichů a rostlin, do kterého se může zapojit úplně kdokoli.
Stačí si nainstalovat do svého telefonu aplikaci iNaturalist (tedy stejnou, která se využívá pro City Nature Challenge) a vyrazit ven. S řadou nepůvodních organismů (např. pajasanem žláznatým či nutrií) se můžete potkat přímo ve městě či za humny, některé (např. lupina mnoholistá) pronikají i do chráněných území. Informace o jejich výskytu pomohou vědcům i ochráncům přírody. Akci s názvem Biosmršť organizují vědci z Botanického ústavu AV ČR a VÚRV s podporou řady dalších organizací, včetně Přírodovědců. Některé z nich v rámci Biosmršti uskuteční i vycházky s odbornými komentáři. Mapování se mohou účastnit nejen jednotlivci, ale i celé třídy či přírodovědné kroužky.
Doporučujeme používat zmíněnou platformu iNaturalist, která má vlastní aplikaci pro chytré telefony, vybavenou automatickou identifikací druhů, což mapování výrazně usnadňuje.
1. Stáhněte si aplikaci iNaturalist (pro Android nebo iOS) do svého smartphonu nebo tabletu, případně se připojte ze svého počítače k webu iNaturalist.org, a vytvořte si účet.
2. Můžete se zapojit do projektu Biosmršť 2025 na iNaturalistu, abyste měli přehled o svých pozorováních i o pozorováních dalších účastníků.
3. Během víkendu od 23. do 25. května zaznamenejte všechna svá pozorování vybraných nepůvodních druhů v České republice pomocí aplikace iNaturalist. Pokud si nějakým určením nebudete jisti, nevadí, někdo z rozsáhlé komunity na iNaturalistu to udělá za Vás.
Po skončení projektu Biosmršť 2025 však samozřejmě s pozorováním nepůvodních druhů nemusíte přestat, kdykoli najdete některý z nich, budeme rádi, když jej zaznamenáte.
Pokud z nějakého důvodu nechcete používat aplikaci iNaturalist, ale přesto byste se chtěli zapojit, můžete si nainstalovat aplikaci BioLog. Pro některé skupiny organismů jsou i speciální aplikace, pro raky je to aplikace Raci v ČR, pro ptáky pak Avif.
Foto v záhlaví: Bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum). Foto Kateřina Štajerová, Botanický ústav AV ČR
Vydra říční, největší šelma našich vodních toků, je nejen symbolem návratu divoké přírody do české krajiny, ale může být i klíčem k odhalení skrytého znečištění řek a potoků.
2x Aktuality
Chcete se pobavit, plnit zajímavé úkoly a ještě pomoci dobré věci? Přijďte na benefiční běh pro tygry, který pořádá Centrum environmentálních forenzních věd spolu s Botanickou zahradou PřF UK a spolkem Altaica.
1x Aktuality
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.