Velká výstava bezobratlých 2025
Oslavte s námi pestrost naší přírody a prozkoumejte zblízka fascinující svět bezobratlých živočichů. Spuštěna registrace pro školy.
10x Kalendář akcí
Prostory Hrdličkova muzea obohacují do 2. května 2017 výtvarná díla Heleny Lukášové. Jejich umístění v antropologické expozici není náhoda – autorka zkoumá funkce lidského těla skrze digitální média.
Pátrání po původu člověka není jen doménou vědy, ale také umělecké tvorby. Ta se volně inspiruje vědeckými poznatky, aby se s jejich pomocí zamýšlela nad symbolickým významem paměti, hledáním smyslu života nebo snahou definovat pozici člověka v dnešním světě.
Helena Lukášová nyní vede Ateliér grafického designu a multimédií na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity.
Postupně přešla od interpretace lidského těla ke studiu jeho funkcí prostřednictvím digitálních médií. Výsledkem autorčiny práce jsou hlavně sochařské objekty realizované pomocí 3D tisku či robotického obrábění.
Na výstavě uvidíte třeba model lidské postavy ve dvou reprezentacích, které srovnávají práci stroje a ruční výrobu, nebo kolekci zlacených šperků vycházející z fotogrammetrických dat odkazujících na relikvie.
Pro další dvě díla využila Helena Lukášová data z počítačové tomografie, což je lékařská vyšetřovací metoda. Uměle vytvořené tajemství (Man Made Secret) diskutuje hranice poznání a jeho interpretaci. Kolekce Naruby (Dissecting the Universe) je nyní nominována na cenu Czech Grand Design 2016 a na výstavě se veřejnosti představí vůbec poprvé.
Expozici dominuje Objektivizace myšlenky (Objectification of a Thought) – dílo vytvořené podle záznamu elektrické aktivity mozku při recitování dětské říkanky. Mozková aktivita byla snímána metodou elektroencefalografie neboli EEG.
Představením uměleckých děl v kontextu antropologických sbírek tak vznikne zajímavý dialog mezi vědou a uměním.
Výstava potrvá do 2. května 2017 a najdete ji v Hrdličkově muzeu člověka na Přírodovědecké fakultě UK (Viničná 7, Praha 2).
Muzeum je otevřeno v pracovní dny po předchozí domluvě. Kontakty a další informace najdete na jeho webu.
Akci neorganizují Přírodovědci.cz, takže na ní nedostanete razítko do svého Deníku přírodovědce.
Oslavte s námi pestrost naší přírody a prozkoumejte zblízka fascinující svět bezobratlých živočichů. Spuštěna registrace pro školy.
10x Kalendář akcí
City Nature Challenge je projekt, ve kterém se spojují pozorovatelé přírody z měst z celého světa. Hlavním cílem je ukázat, že navzdory obecně přijímaným názorům je příroda ve městech opravdu bohatá.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.