Noc vědců 2023
Chcete nakouknout pod pokličku bádání a výzkumu? Pak určitě zavítejte na Noc vědců. Stejně jako v minulých letech se jí účastní i fakulty Univerzity Karlovy, včetně té Přírodovědecké.
V pondělí 30. září začal další ročník akce, která ukazuje, že práce přírodovědců je nejen užitečná, ale také nádherná.
Fotografickou a výtvarnou soutěž Věda je krásná organizuje Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy. Popularita tohoto projektu, zaměřeného na estetiku přírodovědného výzkumu, rok od roku roste. Zároveň roste množství i kvalita zasílaných prací. Letošní ročník přinese kromě osvědčených kategorií také jednu zcela novou, nazvanou Video-animace-časosběr.
Jak se můžete do soutěže zapojit?
1) Pokud jste v současnosti zaměstnancem/zaměstnankyní nebo studentem/studentkou jakékoli fakulty Univerzity Karlovy, máte na výběr z pěti akademických kategorií:
fotografie z optických i elektronových mikroskopů
od makrofotografií až po satelitní a astronomické snímky
věda zprostředkovaná tužkou, štětcem či grafickým softwarem
„příroda z počítače“: vizualizace molekulárních či jiných struktur, fyzikálních nebo chemických jevů, grafické výstupy modelů a podobně
příroda dynamicky
2) Pokud jste zaregistrován/a na webu www.prirodovedci.cz (nebo se nově zaregistrujete), máte příležitost soutěžit v Objevitelské kategorii.
Příspěvky mohou tematicky odpovídat kterékoli z výše uvedených akademických kategorií. Mohou dokumentovat odbornou práci v terénu i v laboratoři či cokoliv jiného spjatého s přírodovědným bádáním.
3) Můžete také hodnotit zaslané příspěvky v diváckém hlasování. Jedinou podmínkou je účet na Facebooku.
Uzávěrka příjmu soutěžních prací je 3. listopadu 2013 ve 23:59. Podrobná pravidla najdete na webu soutěže. Zde také v soutěžních galeriích průběžně přibývají zaslané příspěvky.
Do poroty Věda je krásná letos zasedne jeden z největších světových expertů na pořizování a úpravy časosběrných videí, slavný německý fotograf Gunther Wegner. Dalšími porotci jsou Martin Černý, Ivo Lukeš, Jan Valenta, Ondřej Prosický, František Weyda, Jan Zatorsky (profesionální fotograf týmu MAFRA), Jakub Korda (ředitel festivalu AFO Olomouc) a Viktor Sýkora.
Sponzorem soutěže je Olympus, mediálními partnery Prima ZOOM a Lidové noviny.
Horní obrázek: V kategorii Vědecká ilustrace zvítězila v roce 2012 Martina Nacházelová, autorka fotorealistické kresby Jespák písečný (Calidris alba).
Chcete nakouknout pod pokličku bádání a výzkumu? Pak určitě zavítejte na Noc vědců. Stejně jako v minulých letech se jí účastní i fakulty Univerzity Karlovy, včetně té Přírodovědecké.
Festival se zaměří na potravu pro duši i tělo – užijete si zajímavé přednášky a workshopy, vizuální podívanou, vyzkoušíte si rozmanité věci, ochutnáte jídlo budoucnosti.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.