Gaudeamus Praha 2025
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Přírodovědecká fakulta UK se letos poprvé připojuje k celoevropské Noci vědců. Čekají vás třeba noční prohlídky botanické zahrady nebo kabinet kuriozit v Hrdličkově muzeu člověka.
Program Noci vědců na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, 28. 9. 2012, 17:00–22:00
Botanická zahrada PřF UK, Na Slupi 16, Praha 2:
Co dělají rostliny v noci. Komentovaná prohlídka Botanické zahrady PřF UK a skleníku zaměřená na to, co dělají rostliny v noci. Sraz před skleníkem v 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00.
Tajemství sómy. Hledání rostliny života – noční hra v botanické zahradě. Baterky s sebou!!!:-)
Noční obratlovci – jaké je to být netopýrem. Rok 2011–2012 je rokem netopýrů a jejich ochrany. Přírodovědecká fakulta UK se k této aktivitě velice ráda připojí v letošním roce již druhou akcí, v jejímž rámci se návštěvníci budou moci blíže seznámit se životem těchto létajících savců prostřednictvím naučných filmů i interaktivní přednášky.
Viničná 7, Praha 2:
Noční Hrdličkovo muzeum. Komentované prohlídky nočního Hrdličkova muzea člověka s vědeckým kabinetem kuriozit.
Adaptace hmyzu k nočnímu životu. Ukázky nočních zvířat (hmyzu a dalších členovců) formou interaktivní přednášky.
Svítící DNA. Demonstrování atraktivních rostlinných preparátů, převážně „svítících“. Svítící DNA (genotypování rostlin huseníčku), svítící buněčné kultury tabáku.
Atomové jádro v medicíně. Prohlídka lidského nitra bez řezání – počítačová tomografie, SPECT, PET; operace bez skalpelu – radioterapeutika.
Uran, uran, uranyl..! - Uran jak ho neznáte. Mnozí z Vás jistě znají uran pouze jako palivo do jaderných elektráren. V přírodních promínkách však tento prvek tvoří stovky minerálů, kde se projevují barvící schpnosti uranylového kationtu (UO2)2+, neboli uranylu. Přijďte nahlédnout do mikrosvěta minerálů uranylu a ponořte se do fantastické krásy krystalů a úžasných barev těchto přírodnin!
Z čeho vaří demografové. Základní přehled nejdůležitějších zdrojů dat, které využívají ke své práci demografové, a jež se dotýkají každého člověka a mnoha událostí v našem životě (narození, sňatků, rozvodů, aj. včetně úmrtí). Proč jsou data tak důležitá a co o nás mohou prozradit.
Sčítání lidu v České republice od minulosti po současnost. Výstava seznámí návštěvníky s nejdůležitější statistickou akcí každého desetiletí – Sčítáním lidu, domů a bytů.
Území liliputů. Obrazově atraktivní vědecké mikrofotografie z elektronového a fluorescenčního mikroskopu pořízené v laboratořích Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Věda je krásná. Výstava vědeckých fotografií, mikrofotografií, ilustrací a virtuální přírody.
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Na konci ledna proběhnou na Přírodovědecké fakultě UK Dny otevřených dveří, kde se účastníci dozví vše o studiu biologie, chemie, geografie, geologie i životního prostředí.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.