Science festival na desítce 2024
Zveme vás již po čtvrté na nezapomenutelný den plný dobrodružství a vědy! Přijďte s dětmi 7. září 2024 od 10 do 18 hodin do areálu Gutovka a zjistěte, jak zábavný může být vědecký výzkum.
Láká vás práce mořských biologů, máte rádi podmořský svět a neprobádaná místa v hloubi oceánů? Pak s námi pojeďte do severního Německa – k Baltskému moři, do Stralsundu, na Rujánu a do jejího okolí.
O májovém prodlouženém víkendu vás čeká kurs mořské biologie jak v rozsáhlých stralsundských muzeích, tak na plážích Baltského moře. Vzorky, které na plážích odebereme, budeme analyzovat v polní laboratoři pod dohledem biologů z Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Ti se také postarají o zasvěcený odborný výklad během celé naší exkurze.
MILUJEME VĚDU a jaro. Tak jej pojďme společně oslavit plážovým piknikem a čtyřmi dny plnými bádání!
Víkend v severním Německu, zaměřený na mořskou biologii, se uskuteční od čtvrtka 1. května 2014 do neděle 4. května 2014. Vyrážíme ve čtvrtek v 8:00 od budovy děkanátu Přírodovědecké fakulty UK (Albertov 6, Praha 2) a nabíráme směr Stralsund. Víkend strávíme v Německu (Stralsund a jeho mořská muzea, Národní park Jasmund, Berlín). Rozloučíme se opět na Albertově 6 v neděli 4. května zhruba ve 20:00 hodin.
Exkurze je určena všem nadšeným přírodovědcům ve věku od 12 let se zvýšeným zájmem o biologii, zejména pak nadšencům do biologie mořské. Děti mladší 12 let se mohou zúčastnit pouze v doprovodu osoby starší 18 let.
POZOR! Počet míst je omezen; na exkurzi s námi vyrazí pouze 30 nejrychleji registrovaných účastníků. Registrovat se můžete zde.
Cena čtyřdenní exkurze činí 4 250 Kč včetně DPH. Cena zahrnuje cestu pohodlným autobusem s klimatizací na trase Praha–Stralsund–národní park Jasmund–Stralsund–Berlín–Praha, vstup do muzeí Meeresmuseum a Ozeaneum, vstup do národního parku Jasmund, vstup do Museum für Naturkunde v Berlíně, ubytování v hotelu ve Stralsundu (3 noci), stravu a pitný režim po dobu pobytu a průvodcovské služby. Svačiny mezi hlavními jídly si zajišťuje každý účastník sám.
Na co se můžete těšit?
Ve čtvrtek 1. května dopoledne vyjedeme z Prahy do Stralsundu, který leží na břehu Baltského moře. Jelikož je cesta náročná a ujedeme více než 600 km, přesuneme se rovnou do hotelu ve Stralsundu (síť Jugendherbergen).
Odsud se v pátek dopoledne vydáme do centra Stralsundu, kde navštívíme rozsáhlá mořská muzea Meeresmuseum a Ozeaneum. Expozice jsou zde budovány jak v interiérech, tak přímo v moři. Obě muzea jsou vyznáním lásky k mořím a oceánům. Prostřednictvím mnoha podmořských cest i výstav přibližují návštěvníkům život v v Baltském moři a nejen v něm.
Meeresmuseum je umístěno v historickém centru Stralsundu v prostorách starého dominikánského kláštera. Seznámíme se zde s mořskou biologií, rybolovem a živočichy i rostlinami Baltského moře. Expozice simulují přírodní stanoviště, pro která je výbornou předlohou samotná příroda Stralsundu a okolí.
Ozeaneum nabízí tři výstavní sekce. Pojeďte s námi po nejdelším (třicetimetrovém) eskalátoru do galerijních a akvarijních expozic, kde uvidíte působivé modely velryb i jiných mořských obrů.
V pozdních odpoledních a večerních hodinách se pak vypravíme na prohlídku Stralsundu, historického pobřežního města. Noc strávíme ve stejném hotelu jako předchozí den.
V sobotu ráno máme namířeno do 45 km vzdáleného národního parku Jasmund v severovýchodní části ostrova Rujána. Naskytne se nám jedinečný pohled na křídové útesy, které se tyčí až 160 m nad hladinu Baltu. Kromě monumentálních útesů se park pyšní i hlubokými bukovými lesy, jež se rozkládají na křídové plošině z doby ledové. Jasmund má také bohatou faunu i flóru, včetně některých druhů orchidejí.
Čeká nás prohlídka parku, plážový piknik a odběr vzorků z moře. Nashromážděný materiál pak budeme zkoumat v naší polní laboratoři, kterou si do Německa přivezeme s sebou.
V neděli ráno opustíme hotel ve Stralsundu a vydáme se do Berlína, kde navštívíme Přírodovědné muzeum (Museum für Naturkunde Berlin). Jde o jedno z největších muzeí v Německu. Od svého založení roku 1810 se neustále rozrůstalo a dnes je proslulé svými exponáty dinosaurů z východoafrické lokality Tendaguru. Kromě nich uvidíme také „praptáka“ archeopteryxe nebo nejvyšší smontovanou dinosauří kostru na světě.
Po prohlídce muzea se vydáme na cestu zpět do Prahy, kde naše exkurze zhruba ve 20:00 skončí.
Nezapomeňte si s sebou přibalit Deník přírodovědce, protože nových poznatků a zážitků bude mnoho.
Upozornění pro rodiče: Každý z účastníků musí být vybaven platným občanským průkazem, případně platným cestovním pasem!
Barbora Šejblová
Zveme vás již po čtvrté na nezapomenutelný den plný dobrodružství a vědy! Přijďte s dětmi 7. září 2024 od 10 do 18 hodin do areálu Gutovka a zjistěte, jak zábavný může být vědecký výzkum.
Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Tak si pojď vyzkoušet roli vědce na již třináctém ročníku Juniorské vědecké konference, kde se podělíš o své poznatky s dalšími nadšenci.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.