Gaudeamus Praha 2025
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Národní technické muzeum ve spolupráci s Ústavem dějin umění AV ČR v.v.i., Astronomickým ústavem Univerzity Karlovy, Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy, Českou astronomickou společností a Společností pro dějiny věd a techniky pořádají ve dnech 16. a 17. října 2012 konferenci "Věda, technika a umění v rudolfínské době".
V roce 2012 si připomínáme dvojí výročí spojené se jménem panovníka Rudolfa II. – uplyne 400 let od jeho smrti a 460 let od narození. Praha se stala v době jeho panování hlavním městem Svaté říše římské a jedním z nejvýznamnějších evropských měst. Císař Rudolf II. vybudoval z Pražského hradu výstavné sídlo, ve kterém panovala relativní náboženská svoboda. Byl velkým milovníkem nejen umění, ale též se aktivně zajímal o vědu a vědecké přístroje. Do Prahy proto pozval významné umělce, vědce, techniky i řemeslníky. Podporoval takové vědce, jako byli Tadeáš Hájek z Hájku, Johannes Kepler nebo Tycho Brahe. Jeho zásluhou také vznikla pozoruhodná kolekce uměleckých předmětů, přírodnin, vědeckých předmětů i kuriozit.
O rudolfínské době pojednává skvělá kniha "Alchymie a Rudolf II." profesora Vladimíra Karpenka Z Přírodovědecké fakulty UK a Ivo Purše, která vyšla v Nakladatelství Academia a o které jsme psali zde, se snaží zmapovat alchymii v době panování Rudolfa II. ve vztahu k období mimořádného rozkvětu, jímž rudolfínské období bezesporu bylo. Z původního záměru, kdy měl vzniknout pouze nevelký katalog k výstavě o rudolfínské alchymii, vzniklo ucelené komplexní dílo, jež si podrobně všímá nejen alchymie, ale i osobností, které v té době působily ve službách císařského dvora díky velkorysému císařovu mecenátu. Ve službách dvora, v jeho nejbližším okolí, ale také u významných šlechticů, působily osobnosti zabývající se jak alchymií, tak medicínou, mineralogií, báňských a hutním dílem. A o tom všem pojednává odborná konference "Věda, technika a umění v rudolfínské době".
Tematické konferenční bloky:
1. Rudolf II. jako mecenáš věd a umění
2. Astronomie a astrologie
3. Technika
4. Alchymie, lékařství a botanika
5. Hornictví, hutnictví, medailérství a mincovnictví
6. Umění
V případě vašeho zájmu zašlete, prosím, přihlášku nejpozději do 15. září 2012 na kontaktní adresu: ivana.lorencova@ntm.cz nebo poštou na adresu: Ivana Lorencová, Národní technické muzeum, Kostelní 42, 170 78, Praha 7.
V případě vašeho zájmu o přednesení referátu vyplňte v přihlášce rovněž název a anotaci svého příspěvku. Organizátoři si vyhrazují právo provést výběr konferenčních příspěvků. Délka příspěvků je stanovena na 20 min, vybrané příspěvky budou publikovány.
Konfereční poplatek na oba dny činí 300 Kč, studenti a důchodci 150 Kč. Informace též na www.ntm.cz a telefonním čísle 777 710 799.
Alexandra Hroncová
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Na konci ledna proběhnou na Přírodovědecké fakultě UK Dny otevřených dveří, kde se účastníci dozví vše o studiu biologie, chemie, geografie, geologie i životního prostředí.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.