Noc vědců 2020 - Člověk a robot
U příležitosti letošní Noci vědců uskutečňuje Univerzita Karlova celý svůj program online. Těšit se můžete i na příspěvky Přírodovědecké fakulty.
Geologické expedice mohou být hodně dobrodružné. Nevěříte? Tak si přijďte poslechnout, jak se hledá meteorit na zamrzlém jezeře uprostřed pravé ruské zimy!
Doktor Günther Kletetschka a jeho student Ladislav Nábělek se podělí o své zážitky z výpravy za meteoritem, který proletěl v únoru 2013 blízko ruského města Čeljabinsku. Tým doktora Kletetschky byl první zahraniční expedicí, jež přijela po tomto návštěvníkovi z vesmíru pátrat.
Nebylo to nic jednoduchého, protože kosmické těleso dopadlo na zamrzlé jezero Čebarkul, prorazilo led a skrývalo se kdesi v usazeninách na jezerním dně. Měření našich geologů ovšem upřesnila polohu meteoritu a byla klíčová pro jeho pozdější úspěšné vyzvednutí ze dna.
Přednáška je součástí cyklu Geologické středy. Koná se ve středu 18. února 2015 od 18:30 hodin v budově Přírodovědecké fakulty UK (Albertov 6, Praha 2, Mineralogická posluchárna v 1. patře).
Akci pořádá korespondenční geologický seminář Kamenožrout. Informace o jeho korespondenční soutěži, přednáškách, exkurzích a dalších aktivitách najdete na webu kamenozrout.cuni.cz nebo na Facebooku.
Tuto přednášku neorganizují Přírodovědci.cz, takže na ní nedostanete razítko do svého Deníku přírodovědce.
U příležitosti letošní Noci vědců uskutečňuje Univerzita Karlova celý svůj program online. Těšit se můžete i na příspěvky Přírodovědecké fakulty.
V rámci Týdne vědy a techniky letos proběhne on-line debata na téma Vědci v centru boje s COVID-19: úspěchy a výzvy. Datum a čas debaty: úterý 3. 11. v 18:00.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.