Gaudeamus Praha 2025
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Opuštěné doly neznamenají jenom „poškození“ krajiny. Mnohdy skrývají hezké a zajímavé věci. Žije v nich také mnoho pozoruhodných organismů. Přijďte se přesvědčit do Faustova domu!
V Praze teď máte jedinečnou příležitost nahlédnout prostřednictvím fotografií do míst, kam se většina z nás nikdy nepodívá – do temných prostor dávno opuštěných šachet. I tady, hluboko v podzemí, bují život: houby spolu bojují na starých trámech, bakterie se živí rudními minerály…
Staré doly jsou extrémní stanoviště, která si příroda pomalu bere zpět. Vědci ji při tom mohou zkoumat a leccos se od ní naučit – například o podzemních mikrobiálních procesech nezbytných pro tvorbu pitné vody nebo úrodné půdy.
Snímky určené milovníkům fotografického umění i přírodních věd si můžete prohlédnout od 5. do 31. ledna 2015 v Akademickém klubu 1. lékařské fakulty UK (Faustův dům, Karlovo náměstí 40, Praha 2). Otevřeno je pondělí–čtvrtek 11:00–18:00 hodin, pátek 11:00–15:00 hodin.
Tuto akci nepořádají Přírodovědci.cz, takže na ní nedostanete razítko do svého Deníku přírodovědce.
Výstavu připravil pětičlenný tým, který tvoří tři vědci a studenti z Přírodovědecké fakulty UK (Lukáš Falteisek, Vojtěch Duchoslav, Jana Pilátová) spolu s Máří Mikšaníkovou a Štěpánem Horákem.
Podzemí má obdivuhodnou schopnost přivlastnit si některé lidi a prostoupit takřka celý jejich život. Tento syndrom v různém rozsahu postihl i autory výstavy. M. Mikšaníková si kromě jeskyní, opuštěných dolů a pocitu, že má mezi sebou a zbytkem světa mocnou vrstvu skály, oblíbila i undergroundovou hudbu. Jako umělecká kovářka vytvořila unikátní sérii obrazů se železnými prvky právě na téma českého undergroundu.
L. Falteisek se pod vlivem undergroundu začal zabývat environmentální mikrobiologií, tedy výzkumem bakterií a archeí v podzemních vodách a rudních ložiscích, ačkoliv vystudoval něco úplně jiného. Pak si pod stejným vlivem pořídil fotoaparát, slíbil, že jej použije jen pro nejnutnější pracovní dokumentaci, ale jako každý závislý svůj slib nedodržel. Navíc se spolčil s V. Duchoslavem, zapáleným fotografem a posléze také studentem environmentální mikrobiologie. K této skupině se příležitostně přidává i J. Pilátová.
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Na konci ledna proběhnou na Přírodovědecké fakultě UK Dny otevřených dveří, kde se účastníci dozví vše o studiu biologie, chemie, geografie, geologie i životního prostředí.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.