Gaudeamus Praha 2025
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Srdečně vás všechny zveme na přednášku našeho kolegy Roberta Černého z Katedry zoologie PřF UK, která se bude konat dne 7. prosince 2011 od 14,00 v místnosti č. 206 ve 2. patře budovy AV ČR na Národní třídě.
Přednáška má název "Čtvrtá vrstva: evoluce (nás) obratlovců optikou evolučně-vývojové biologie" a bude se konat v rámci cyklu Nebojte se vědy, který pořádá AV ČR.
Zde si dovolujeme přidat anotaci na přednášku a věříme, že vás toto netradiční téma zaujme natolik, že se 7. prosince vydáte na AV ČR poslechnout si našeho akademika Roberta Černého, který má na 100% nejdelší délku vlasů ze všech vědeckých pracovníků na naší fakultě :-)
Čtvrtá vrstva: evoluce (nás) obratlovců optikou evolučně-vývojové biologie
Zárodečné vrstvy – tedy embryonální vrstvy, ze kterých během individuálního vývoje vznikají tkáně a orgány – představují jeden ze základů pochopení organizace našich těl. Podobně jsou schemata vzniku a vývoje těchto vrstev dodnes tím nejzákladnějším, co si odnášíme z hodin obecné biologie. Standardně rozeznáváme tři zárodečné vrstvy – ektoderm, entoderm a mezoderm – a právě podle jejich přítomnosti se mnohobuněční živočichové učebnicově rozdělují na Mono-, Di- a Triblastika. V přednášce zkusím představit názor odlišný: ukážeme si, že my obratlovci se od ostatních skupin odlišujeme hlavně novými tkáněmi, které jsou odvozené od tzv. buněk neurální lišty. Buňky neurální lišty tak mohou být viděny jako «čtvrtá zárodečná vrstva» a my obratlovci jako živočichové nikoliv triblastičtí, ale tetrablastičtí. V přednášce bude ukázáno, jak tyto buňky vznikají, jak díky jejich interakcím povstávají obratlovčí tkáně a jaký zásadní význam měla evoluce těchto buněk a jejich derivátů pro vznik a vývoj nás obratlovců.
Více o Robertu Černém a jeho vědecké činnosti na Přírodovědecké fakultě UK v Praze naleznete zde.
Foto: Mgr. Robert Černý, Ph.D.
Vybíráte další studium po maturitě? Gaudeamus v Praze vám poskytne kompletní přehled. Mezi množstvím českých a zahraničních škol nebude chybět ani Univerzita Karlova a její Přírodovědecká fakulta.
Na konci ledna proběhnou na Přírodovědecké fakultě UK Dny otevřených dveří, kde se účastníci dozví vše o studiu biologie, chemie, geografie, geologie i životního prostředí.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.