Velká výstava bezobratlých 2025
Oslavte s námi pestrost naší přírody a prozkoumejte zblízka fascinující svět bezobratlých živočichů. Spuštěna registrace pro školy.
10x Kalendář akcí
Zveme vás na setkání s profesorem Jiřím Janatou z Georgia Institute of Technology. V přednášce nazvané Největší objev bude mluvit o jaderném štěpení a jeho mírovém využití.
Prof. M.Sc. Jiří Janata, Ph.D., působí v Atlantě v USA na Georgia Institute of Technology, School of Chemistry and Biochemistry. O prezentaci, s níž zavítá na Přírodovědeckou fakultu UK, říká:
„Zvládnutí úspěšného využívání jaderného štěpení bylo mezníkem v lidské historii. Jaderná energie sloužila původně jen pro vojenské účely, až později i pro civilní výrobu elektrické energie. Civilní využívání jaderné energie se stalo velmi sporným kvůli několika průmyslovým jaderným nehodám. Havárie na ostrově Three Mile Island v roce 1979, nehoda v Černobylu roku 1986 a nedávná nehoda ve Fukušimě roku 2011 rozpoutaly intenzivní diskuse na toto téma.
Následky využití jaderného štěpení pro vojenské účely byly většinou opomíjeny, neboť radiační odkaz studené války považujeme již za dávnou minulost. Ve skutečnosti však výroba jaderných materiálů a jaderných zbraní včetně jejich testování uvolnily v letech 1945 až 1998 do biosféry více radioaktivního záření než všechny civilní nehody.
Odhaduje se, že při černobylské tragédii uniklo méně než 5 % radiace uvolněné použitím jaderných zářičů pro vojenské potřeby. Navíc každý z 2 053 dosud provedených testů jaderných zbraní kontaminoval prostředí takovým množstvím radiace a radioaktivního materiálu, které je srovnatelné s haváriemi na ostrově Three Mile Island nebo ve Fukušimě.
Falešný dojem relativního příspěvku vojenského a civilního využití jaderného štěpení k „nukleární stopě“ lidstva musí být jistě přehodnocen. Politici, média a veřejnost, tedy ti, jejichž myšlenky a názory jsou realizovány v každodenním životě, mají zcela mylnou představu týkající se zátěže životního prostředí jaderným materiálem a zářením. Onu mylnou představu lze změnit pouze nezaujatou osvětou celé společnosti.“
Přednáška je součástí populárně-vědeckého cyklu Chemické úterky. Koná se v úterý 19. listopadu 2013 od 17:00 hodin v posluchárně CH1 v budově Chemického ústavu Přírodovědecké fakulty UK (Praha 2, Hlavova 8). Těšíme se na vás!
Ilustrační foto: Jaderná elektrárna Grafenrheinfeld v Německu. Zdroj Wikimedia Commons, autor Avda, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.
Oslavte s námi pestrost naší přírody a prozkoumejte zblízka fascinující svět bezobratlých živočichů. Spuštěna registrace pro školy.
10x Kalendář akcí
City Nature Challenge je projekt, ve kterém se spojují pozorovatelé přírody z měst z celého světa. Hlavním cílem je ukázat, že navzdory obecně přijímaným názorům je příroda ve městech opravdu bohatá.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.