Noc vědců 2020 - Člověk a robot
U příležitosti letošní Noci vědců uskutečňuje Univerzita Karlova celý svůj program online. Těšit se můžete i na příspěvky Přírodovědecké fakulty.
Vědci dnes dokážou provádět chemické reakce nejen ve zkumavkách, ale také v živých buňkách. Jak to dělají a k čemu je to dobré?
Bioortogonální chemie je relativně nové odvětví organické chemie. Zabývá se vývojem reakcí pro studium biomolekul v jejich přirozeném prostředí.
Díky jedinečným vlastnostem těchto reakcí je lze provádět přímo v buňkách nebo celých živých organismech. V budoucnu mohou takové postupy najít využití při léčbě a diagnostice nemocí.
Více už vám řekne doktor Milan Vrábel z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.
Jeho přednáška je součástí populárně-vědeckého cyklu Chemické úterky. Koná se v úterý 28. dubna 2015 od 17:00 hodin v posluchárně CH1 Chemického ústavu Přírodovědecké fakulty UK (Praha 2, Hlavova 8). Těšíme se na vás!
Vybrané prezentace z Chemických úterků si také můžete přehrát ze záznamu na webu SlidesLive.
Akci neorganizují Přírodovědci.cz, takže na ní nedostanete razítko do svého Deníku přírodovědce.
Ilustrační obrázek: Dvě biomolekuly v akci. Na DNA (vlevo) se váže protein, který reguluje aktivitu genů. Zdroj Wikimedia Commons, autor Fdardel, úpravy Jan Kolář, licence CC BY-SA 3.0.
U příležitosti letošní Noci vědců uskutečňuje Univerzita Karlova celý svůj program online. Těšit se můžete i na příspěvky Přírodovědecké fakulty.
V rámci Týdne vědy a techniky letos proběhne on-line debata na téma Vědci v centru boje s COVID-19: úspěchy a výzvy. Datum a čas debaty: úterý 3. 11. v 18:00.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.