Velká výstava bezobratlých 2025
Oslavte s námi pestrost naší přírody a prozkoumejte zblízka fascinující svět bezobratlých živočichů. Spuštěna registrace pro školy.
10x Kalendář akcí
Tentokrát přivítáme jednu z nejuznávanějších českých vědkyň, profesorku Helenu Illnerovou. Bude mluvit o „hodinkách“, které má každý z nás v hlavě. A i leckde jinde, jak se v poslední době ukazuje.
Prakticky u všech živých organismů nalézáme denní rytmy. U člověka jsou to třeba rytmy ve spánku a bdění, v tělesné teplotě či ve stovkách dalších proměnných. Savčí – tedy i lidské – rytmy jsou řízeny z centrálních biologických hodin uložených v mozku.
Přibývá však důkazů, že podobné biologické hodiny existují také v periferních orgánech, jako jsou játra, srdce nebo ledviny. Centrální hodiny v mozku především koordinují činnost orgánů ve vztahu k jednotnému vnitřnímu času.
Přednáška objasní, jak jsou savčí hodiny sladěny s vnějším dnem pomocí pravidelného střídání světla a tmy, jaké světlo je k tomu potřebné a jak může dojít ke ztrátě synchronizace celého systému s vnějším prostředím i mezi jednotlivými orgány navzájem.
Tato desynchronizace může být rizikovým faktorem pro mnohá onemocnění – spánková, psychická, metabolická, nádorová či kardiovaskulární.
Na závěr vám profesorka Illnerová poradí, jak byste měli žít, abyste si své vnitřní hodiny udrželi „ve formě“.
Přednáška je součástí populárně-vědeckého cyklu Chemické úterky. Koná se 29. listopadu 2016 od 17:00 hodin v posluchárně CH2 Chemického ústavu Přírodovědecké fakulty UK (Hlavova 8, Praha 2). Těšíme se na vás!
Více informací o Chemických útercích najdete na webu Přírodovědecké fakulty UK.
Další program zimního semestru 2016/17:
Ing. Květa Stejskalová, CSc.
13. prosince VÁNOČNÍ PŘEKVAPENÍ
Akci neorganizují Přírodovědci.cz, takže na ní nedostanete razítko do svého Deníku přírodovědce.
Oslavte s námi pestrost naší přírody a prozkoumejte zblízka fascinující svět bezobratlých živočichů. Spuštěna registrace pro školy.
10x Kalendář akcí
City Nature Challenge je projekt, ve kterém se spojují pozorovatelé přírody z měst z celého světa. Hlavním cílem je ukázat, že navzdory obecně přijímaným názorům je příroda ve městech opravdu bohatá.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.